SOL MARINA NAD MARTWĄ WISŁĄ
z dnia: 2024-07-23


SOL MARINA to nie tylko luksusowa ale i ekskluzywna przystań dla  mototutek i prawdziwych jachtów (łodzi żaglowych). Należy do osiedla apartamentowców oraz Grand Hotel SOLMARINA. Inwestycja DEKPOLU powstała na terenie wsi Wiślinka – znanej dotąd głównie z powodu wielkiej góry odpadów poprodukcyjnych Gdańskiej Fabryki Nawozów  Fosforowych. Wysoka na 50 metrów góra zawiera 16 milionów ton fosfogipsów. Na szczęście te fosfogipsy są już przykryte solidnej miąższości warstwą żuławskiego gruntu i obsadzone specjalnym gatunkiem chemiolubnych krzewów – wierzby energetycznej o nazwie wiciowej.

SOL MARINA sąsiaduje z otwieranym Mostem 100-lecia Niepodległości – łączącym Żuławy Gdańskie z Wyspą Sobieszewską. Przystań zbudowano dla mieszkańców osiedla oraz gości hotelowych, ale pewna ilość stanowisk cumowniczych udostępniana jest „przelotnym ptakom” – płynącym Martwą Wisłą.

SOL MARINA to oczywiście przedsięwzięcie czysto komercyjne i jako takie zapewne nie znajduje  się w centrum zainteresowań Czytelników oraz Skrytoczytaczy SSI. Ale skoro istnieje, to SSI czuje  się zobowiązany do jej prezentacji. Tak dla kompletności tematu nadbałtyckich przystani.

Przeglądu mariny podjął się stały współpracownik SSI – Wojtek Bartoszyński. Tym bardziej jestem mu wdzięczny, bo nie ma co ukrywać - do napisania tego newsa Wojtek został w pewnym sensie przeze mnie … przymuszony.  „Premierowi (Pawlakowi) się nie odmawia” wyjaśniła przed laty Ewa Wachowicz (Miss Polonia) J

Doceniam skrupulatność, rzetelność oraz… subiektywność materiału.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

Don Jorge,

Byłem. Rozmawiałem na miejscu z bardzo miłym bosmanem.

I tak: kompleks składa się z apartamentów oraz hotelu. Baseny są częścią apartamentów (tak jak miejsca parkingowe pod dzisiejszymi osiedlami mieszkaniowymi - tutaj poza parkingiem samochodowym jest parking dla jachtu). Na tę chwilę nie przewidują przyjmowania jachtów nie-rezydentów apartamentów. Wyposażenie mariny w pewnym stopniu odpowiada temu celowi: brak jest sanitariatów czy natrysków (bo każdy z rezydentów ma je w swoim apartamencie, a goście hotelowi korzystający z wycieczek jachtami także ich nie potrzebują).   W SOL MARINIE nie ma także: żurawia ani travelliftu, warsztatów czy (co już może dziwić) placu zimowania jachtów. Pochylnia do wodowania drobnoustrojów ma być gdzieś przy trzecim („W”) basenie. Upierdliwy dla rezydentów jest brak stacji paliwowej (bo większość jachtów jest motorowa, oczywiście sporo skuterów itp.)


Oba pomosty zewnętrzne mają już zainstalowane podświetlone słupki z przyłączami elektrycznymi oraz wodą. Port posiada stację odbioru fekalii (u nasady pomostu pierwszego, niedaleko bosmanatu). Na terenie obiektu w budynku hotelu Grand (najwyższy, 10-piętrowy budynek), znajduje się tam oczywiście restauracja. Po wschodniej stronie basenu „E” jest też od niedawna bar zlokalizowany w kontenerze (podczas mojej wizyty w poniedziałek ok 0900 był zamknięty), podobno bar serwuje zarówno piwo jak i dania fast-food.


Nautyka: Głębokości przy pomostach zewnętrznych przekraczają 2m, a na końcu pomostów (dedykowanym większym jachtom) - sięgają 4-5m. Wejście do basenu „E” oraz „C” posiadają światła (zielone - czerwone) na rurowych maszcikach (migające, okres 6 s.). Słupki z przyłączami na pomostach są podświetlone. Spodziewać można się także świateł nawigacyjnych na końcach pomostów, ale jeszcze ich nie ma. Sytuacja nawigacyjna ulega zmianom (w trakcie mojej wizyty trwały prace pogłębiarskie), oświetlenie tez może może ewoluować - najlepiej zasięgać bieżącej informacji u bosmana (kanał 13 UKF, lub tel. 880-098-844).

  

Basen "W"                                                                              Bosmanat

.

  

Bar w kontenerze                                                                   Głowica pomostu wschodniego. W głębi pomost centralny.

.


Widok z pomostu.


Fotografia pobrana z witryny SOL MARINA

.

Po co o tym pisze skoro port jest zamknięty? Bo - jak to w życiu bywa - nic nie jest czarne czy białe. Gdy przypłyniesz z rodziną i zapytasz o możliwość skorzystania z oferty restauracji - zapewne dogadasz się co do postoju. jachtem (szczególnie jeśli rzeczywiście udasz się z załogą na kolację czy obiad. Gdy pytać będzie obóz składający się z kilku jachtów ze studentami - zapewne otrzyma odmowę... życie.


SOL MARINA na mapie BHMW

.

WARUNEK: Należy się zgłosić albo na kanale 13 VHF, albo telefonicznie (bosman: 880 098 844) uzgodnić cumowanie PRZED zawinięciem do Sol Mariny.

Wojtek

 

 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4150