PERFEKCYJNIE CZYSTE WNĘTRZE JACHTU
z dnia: 2024-03-18


Wiosna już tuż, tuż, choć kilka zimnych dni zapowiadają w telewizorach. Najwyższy czas zabrać się za pucuwę wnętrz jachtów. Tadeusz Lis kładzie nacisk na czyszczenie tapicerki. Opis jest długi i szczegółowy, trochę onieśmielający. Nie chcę nikogo z Was zniechęcać, jestem leniwy czyli nie  perfekcjonistą i gdyby to na mnie trafiło  - kupiłbym po prostu kilka  arkuszy gąbki i obszyłbym samodzielnie wykrojone kształtki kolorową tkaniną bawełnianą. J

Niedawno tak sporządziłem ogrodowe materace fotelowe.

Nikogo zatem do niczego nie przymuszam J

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

----------------------------------

Perfekcyjnie czyste wnętrze wiosennego jachtu – dużo łatwiejsze do osiągnięcia niż się wydaje. Utrzymanie perfekcyjnej czystości, zwłaszcza jeśli chodzi o tapicerkę w starszym jachcie może być wyzwaniem – zwłaszcza, jeżeli producent nie przewidział zdejmowanych pokrowców. Ale nawet jeżeli przewidział – to ich pranie co sezon jest niestety środkiem połowicznym. Gąbka w jachcie morskim tworzy idealne środowisko dla drobnoustrojów, w tym roztoczy – a wierzcie mi, są to wyjątkowo niepożądani pasażerowie na gapę.

Dlatego proponuje za bardzo niewielkie pieniądze przeprowadzenie gruntownej rewitalizacji wnętrza jachtu – przy pewnej staranności będziecie zachwyceni rezultatem. Poniżej przedstawiam szczegółowy przepis, który krok po kroku przeprowadzi Was przez proces oczyszczania tapicerki jachtowej, w tym wyklein burtowych oraz podsufitki. Oczywiście można to zlecić profesjonalnej firmie ale jednak warto wziąć pod uwagę dwie przesłanki:

 

1. Trudno jest o ofertę na kompleksowe czyszczenie poniżej 1000-1300 zł (z dojazdem)

2. Ryzyko, że coś pójdzie niedobrze (np. zalana elektronika w miejscach trudno dostępnych) jest dość wysokie. Wcale nie z powodu niestaranności czyszczących, ale z powodu braku znajomości postronnym jachtu i jego specyficznych własności.

.

Didaskalia.

Zakładam, że nie macie własnego profesjonalnego sprzętu – zatem weźmiecie go ze specjalistycznej wypożyczalni, za wyjątkiem szczotek obrotowych które zamówicie na jednym z portali aukcyjnych (zakładam, że macie wiertarkę elektryczną).

Co będzie potrzebne:

1.       Lekka wiertarka – może być akumulatorowa

2.       Zestaw obrotowych szczotek do tapicerki (ewentualnie gąbek tarczowych     dla perfekcjonistów)

3.       Przemysłowy odkurzacz o dużej sile ssania

4.       Przemysłowy odkurzacz piorący

5.       Zestaw chemii do prania (dostajecie ją wraz z odkurzaczem)

6.       Płyn do płukania tkanin kolorowych (zapachowy) do pralek automatycznych

7.       Urządzenie do ozonowania wnętrza.

.

Teraz ważna sprawa.

W ciągu dnia, możecie wyprać tapicerkę w 3 jachtach lub jachcie i trzech samochodach. Zatem umówcie się z przyjaciółmi i podzielcie się kosztami wypożyczenia sprzętu.

.

Oto przykładowe ceny

1.       Zestaw obrotowych szczotek do tapicerki (ewentualnie gąbek tarczowych dla perfekcjonistów) 17-25 zł

2.       Przemysłowy odkurzacz o dużej sile ssania (50 zł/dobę)

3.       Przemysłowy odkurzacz piorący (50 zł/dobę)

4.       Zestaw chemii do prania (dostajecie ją wraz z odkurzaczem) (20 zł na jacht – z zapasem)

5.       Płyn do płukania tkanin kolorowych (zapachowy) do pralek automatycznych 12 zł

6.       Urządzenie do ozonowania wnętrza 60 zł/dobę.

.

Krok 1: Przygotowanie

Zanim rozpoczniecie proces czyszczenia, upewnijcie się, że tapicerka jest sucha i starannie odkurzona. Usunięcie luźnych zabrudzeń i pyłu pozwoli na bardziej efektywne pranie mokre.  Odkurzamy starannie pamiętając o wszystkich trudnodostępnych miejscach. Jeżeli macie na jachcie kompresor na 12V do pontonu to kombinacja dętki samochodowej i pistoletu z cienką dyszą pozwala wydmuchać brud ukrywający się nawet najdzikszych zakamarkach. Trzepanie z odkurzaniem daje najlepszy efekt

Krok 2: Wybór Środka Czyszczącego

Wybierz odpowiedni środek czyszczący, który jest bezpieczny dla tapicerki jachtowej. Możesz skorzystać z gotowych środków dostępnych na rynku, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. Upewnij się, że środek jest kompatybilny z agregatem Karcher i nie spowoduje uszkodzeń tapicerki. Najlepiej jest używać tej chemii, którą oferuje wypożyczalnia agregatu.

Krok 3: Aplikacja Środka Czyszczącego

Napełnij zbiornik agregatu Karcher odpowiednią ilością wody (uwaga: maksimum 50-55 stopni. Nie lej gorącej wody), a następnie dodaj zalecaną ilość wybranego środka czyszczącego. Zwiększenie ilości środka ponad normę istotnie pogarsza jakość prania.

Połącz wąż z agregatem i przygotuj się do aplikacji. Sprawdź czy prawidłowo działa pompka podająca środek i pompa odsysania. Zazwyczaj mają osobne przełączniki. Chemia nie jest agresywna – ale mimo to sugeruje, aby używać cienkich, gumowych rękawiczek.

Krok 4: Czyszczenie Tapicerki

Równomiernie rozprowadź środek czyszczący na tapicerce (natrysk). W przypadku materacy możesz je nasączyć nawet dość obficie, w przypadku podsufitki i bocznych oklein raczej stosuj środek dość oszczędnie, aby uniknąć nadmiernego nasączenia, które mogłoby się skończyć jej odklejeniem.

Nie włączaj od razu odsysania. Poczekaj 10-15 minut, aby silny detergent zaczął rozpuszczać zastały brud.

Teraz wyczyść całą powierzchnię używając szczotki na wiertarce. Nie musisz stosować dużego nacisku – obroty wiertarki zazwyczaj są wystarczające, aby pokonać wszystkie większe plamy z olejem i smarami włącznie.

Potem przy wyłączonej pompce starannie raz przy razie odessij wodę z materacy. Lekko dociskaj przeźroczystą końcówkę dyszy ssącej. Powtarzaj to tak długo, aż wyciągniesz całą brudną wodę. Powtórz to drugi raz – zazwyczaj jest to niezbędne – ale już nie używaj szczotki, jeżeli nie ma plam. Materace jest najłatwiej czyścić na ławce na nabrzeżu lub na betonie na rozłożonej folii.

Przy drugim odsysaniu woda może być jeszcze szara od brudu. Ale niekoniecznie. Jeżeli będzie jednak czarna, potrzebny będzie trzeci raz. W większości przypadków we własnej, a nie czarterowej łódce dwa razy zupełnie wystarczą.

.

Wszystkie materace jachtowe (8-11 m LOA) zazwyczaj zużywają jeden zbiornik detergentu to jest około 10-12l środka czyszczącego. Czyszczenie idzie bardzo sprawnie, zwłaszcza w dwie osoby. Robimy materac po materacu. Gdy jeden dojrzewa nasączony detergentem obrabiamy następny. W obróbce powinny być zawsze trzy materace w cyklu: nasączenie, szczotka elektryczna, odsysanie.

Krok 5: Spłukiwanie i Suszenie

Po dokładnym oczyszczeniu tapicerki, przepłucz ją czystą wodą, aby usunąć pozostałości środka czyszczącego. Woda powinna mieć tempearturę 45-50 stopni. Następnie, używając funkcji ssącej usuń ją z tapicerki. Woda powinna być prawie całkowicie przeźroczysta. Niewielkie smugi brudu są akceptowalne.

Teraz obróbka finalna. Do wody w temperaturze 40-50 stopni C (ale nie więcej) dodaj dwie zakrętki płynu do płukania tkanin kolorowych. Spryskujesz, czekasz 10 minut i odsysasz. Będziesz miał wrażenie, że tapicerka jest uszyta na nowo – tak ożywią się kolory. Ale to dopiero początek.

.

Pozwól tapicerce dokładnie wyschnąć, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeżeli czas Cię goni to suszarka do włosów jest mega skuteczna, konkurując tylko z żelazkiem wyłączonym podawaniem pary. Podsufitkę i boki wyklejek kadłuba pierzemy podobnie, ale bez szczotki elektrycznej – zazwyczaj jednokrotne nasączenie i wypłukanie wodą z płynem do tkanin jest całkowicie

Krok 6: Oozonowanie (na koniec dnia).

Dobrze, aby temperatura powietrza nie przekraczała 20 stopni (doświadczenie)

Włóż wysuszone materace z powrotem do jachtu, ale podpierając je tak, aby był dostęp powietrza z każdej strony. Usuń wszelkie środki zapachowe – i tak stracą swoje właściwości.

Ustaw ozonator przy zejściówce na podłodze wentylatorami w kierunku mesy i forpiku. Uruchom timer na maksimum 20 minut przy zamkniętej zejściówce. Otwórz wejściówkę i wywietrz starannie jacht. Wejdź do środka, gdy zapach ozonu stanie się ledwo wyczuwalny. Powtórz ozonowanie, ale tylko przez 10 minut – wentylatory skierowane w kierunku achterpiku (ew. koja podkokpitowa, komora silnika, itp. Lodówka ma być oczywiście pusta i otwarta. Otwarte drzwi toalety i podniesiona klapa kingstona. Można również przez 10 minut wyozonować bakisty oraz komorę kotwiczną. Otwieramy zejściówkę i wietrzymy starannie jacht zostawiając go na parę godzin.

Będziecie zachwyceni ogólną świeżością wnętrza, która będzie przypominać świeżo zwodowaną jednostkę stoczniową. To łatwe oddychanie to przede wszystkim nie tylko brak kurzu, ale przede wszystkim pleśni, którą zlikwidowaliście.

.

Głębokie czyszczenie materacy usunęło roztocza. Ten zabieg powtarzajcie co 4-5 lat. Ale nie częściej. O3 jest bardzo agresywnym pierwiastkiem i zbyt częsta lub za długa ekspozycja plastików i tkanin na jego działanie może bardzo przyspieszyć ich zniszczenie (zmatowienie, wyblaknięcie kolorów).

.

Uwagi zamykające.

Prawie zawsze udawało mi się umówić z właścicielem wypożyczalni, że wezmę więcej chemii, a zapłacę za to, co zużyje. Przy trzech wspólnikach piorących swoje jachty lub samochodu koszt jednostkowy wynosi około 60 zł na profesjonalną renowację wnętrza i jest 20 razy mniejszy niż usługa renomowanej firmy.

Zabieg jest prosty i trudno jest coś zepsuć, jeżeli będziecie się trzymać powyższej instrukcji. Zakończyłbym akcję powieszeniem kilku wiązek suszonej lawendy. Daje nie tylko wspaniały, trwały zapach, ale też odstrasza nieproszonych gości.

Perfekcjoniści polerują wewnętrzne drewno woskami stosując zasadę: drewno niespękane – woski na zimno, płynne. Drewno spękane lub ze śladami korników – woski twarde (na gorąco).

Polerujemy pakułami lub bardzo miękką szczotką, do momentu, kiedy przykładowo fronty szafek uzyskają zwierciadlany blask. Traktujecie ten zabieg, jako formę pokornego umartwienia – jakże potrzebną w dzisiejszym, rozpasanym świecie. Woski niezwykle skutecznie zabezpiecza nie tylko przed zawilgoceniem, ale też przed kurzem i zabrudzeniami.

Kropką nad i jest wypolerowanie szybek (papier 800, 2000 na mokro + pasta polerska lub pasta do zębów) – ale o tym pisałem we wcześniejszych artykułach.

.

Pozdrawiam Cały Klan SSI. Do zobaczenia w pachnącej mesie!

/

Rys.SSI 1 - szczotki do plastików i tapicerski

.

/

Rys.SSI 2 - profesjonalny odkurzacz piorący. Kosztuje około 6 tys. zł. Podróbki kosztują ułamek tej ceny. Żadna nawet nie udaje, że działa...

 

.

/

Rys.SSI 3 - ozonator przemysłowy, Cena od 3000-14000 tys. zł. Tanie, chińskie zabawki z dużym prawdopodobieństwem spalą Wam jacht

.

Tadeusz

 

 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4124