„SREBRNY SEKSTANT” DLA EUGENIUSZA MOCZYDŁOWSKIEGO
z dnia: 2023-12-31


Aleksander Gosk - Koordynator i Juror gdańskiego plebiscytu „Rejs Roku 2023” przesłał do SSI informację o nagrodzie za rejs jachtu „Magnus Zaremba” - relacjonowany w SSI.

Zyjcie wiecznie !

Don Jorge

----------------------------------

I  NAGRODA HONOROWA „REJS ROKU 2023” i „SREBRNY SEKSTANT” • KAPITAN EUGENIUSZ MOCZYDŁOWSKI za wyprawę „MAGNUS ZAREMBA” – ARKTYKA 2023.

.

To kolejne śmiałe przedsięwzięcie zasłużonego weterana polarnych wypraw. Wprawdzie ambitny projekt – lodowy dryf wzorem Nansena ze względu na problemy techniczne z balastem nie powiódł się, jednak zrealizowany trzymiesięczny rejs przez trudne akweny Arktyki i sztormowe wody jesiennego północnego Pacyfiku z pokonaniem Przejścia Północno[1]Zachodniego i pionierskim przepłynięciem wschodniego Oceanu Arktycznego zasługują na najwyższe uznanie. We fragmentach trasy kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego wspomagali dwaj załoganci.

.


.

W sumie jacht „Magnus Zaremba” na trasie Gdańsk – Port San Juan na wyspie Vancouver – Victoria (Kolumbia Brytyjska) pokonał 7.150 Mm, z czego 4.177 Mm kapitan Moczydłowski żeglował samotnie. Doświadczył ekstremalnie trudnych warunków i jak sam twierdzi nigdy w 50- letniej historii swych polarnych wypraw nie zetknął się z tak dziką furią morza.

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4100