SAJ i GFŻ PISZĄ DO PREZYDENTA GDAŃSKA
z dnia: 2007-05-17


Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych (SAJ) zrzesza żeglarzy z całej Polski. Gdańska Federacja Żeglarszka (GFŻ) zrzesza jachtkluby tylko z Gdańska. No to i na pewne sprawy patrzą z różnych perspektyw. Waro porównać stanowiska. Nie mniej - jak widać  oba stowarzyszenia troszczą się o zeglarskie sprawy. Kazde po swojemu i bardzo dobrze !

Moje 3 grosze do pisma GFŻ. Federacja uważa kładkę (serwus lody - rozpiętość 103 metry, szerokość 10 m i do tego otwierana !) za przeszkodę, ale NIE PROTESTUJE. Namawia do rozważenia rewitalizacj Kanału Na Stępce i własnie tam przeniesienie Mariny Gdańsk. Moim zdaniem (robiłem takie opracowanie 2 lata temu na zlecenie BRM) północny most prowadzacy na Ołowiankę jest obecnie (nie jadą już tamtędy wagony z węglem do elektrociepłowni) ZUPEŁNIE ZBĘDNY. Rozbiórka tego mostku odkorkowała by Kanał na Stępce, a żeglarze odwiedzaliby marinę w Kanale bez żadnych kłoptów. Co więcej - Marina Gdańsk po przeprowadzce zyskała by zaplecze lądowe do zimowania jachtów rezydentów. Nie ma co tłumaczyć, że rezydenci to ... skarb ! Dosłownie.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

poproszę o klik:

_________________

STOWARZYSZENIE ARMATORÓW JACHTOWYCH
(Boat Owners Society in Poland)
Rok założenia 1991
ul. Przełom 10, GDAŃSK-Górki Zach. 80-643, tel/fax 058 3070927 mailto: info@saj.org.p
________________________________________________
Gdańsk, dn.12 maja 2007 r.

Pan Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska

Szanowny Panie Prezydencie!
Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych zgodnie z informacją jaką przesłaliśmy na Pańskie ręce w marcu jest zainteresowane współpracą deklarując z naszej strony szeroką pomoc w zakresie konsultacji lub interpretacji dotyczących całokształtu jachtingu. Stowarzyszenie nasze popularnie zwane SAJ nie jest jachtklubem, nie zajmuje się sprawami sportu żeglarskiego ale skupia i jest reprezentantem środowiska armatorskiego. Naszymi członkami są osoby fizyczne tworzące środowisko armatorów jachtów żaglowych i motorowych, morskich jak i śródlądowych. Jesteśmy organizacją o charakterze ogólnopolskim z siedzibą w Gdańsku. Jednocześnie wykonując podstawowe cele statutowe jako stowarzyszenie zabieramy głos w dyskusji oraz oceniamy rozwiązania dotyczące naszych członków – armatorów jachtowych. Dlatego też mając na względzie obawy zgłaszane przez naszych członków jak również biorąc pod uwagę konieczność rozwoju wschodniego brzegu Motławy zwracamy się do Pana o rozpatrzenie i przychylenie się do naszych przedstawionych poniżej uwag w sprawie budowy kładki na wyspę Ołowianka.

Motława praktycznie straciła znaczenie dla przemysłowego wykorzystania w gospodarce morskiej. Wykorzystywana jest obecnie jako akwen turystyczny przez jednostki rekreacyjne oraz profesjonalne wożące turystów. Jednocześnie stanowi turystyczną wizytówkę morskości Gdańska i wyraźnie podkreśla koloryt gdańskiej starówki. Tych funkcji miasto nie powinno likwidować! Niestety informacje o przecięciu Motławy kładką bardzo nas niepokoją. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że planowana kładka stanie się zaporą skutecznie zamykającą ten akwen. Nie przekonują nas dotychczasowe zapewnienia o otwieranej konstrukcji kładki. Praktyka pokazuje (np. Gdańska Głowa), że sforsowanie jachtem żaglowym takich przeszkód nie zawsze jest możliwe lub skutecznie zniechęcające do podróży. Z obserwacji wiemy, że systemy otwarć „samoobsługowych” są stosowane jedynie dla małych jednostek (np. port Husum) a więc nie będzie ich można zastosować bez szkody dla Żeglugi Gdańskiej. Nie wierzymy również w pozostawienie otwartej kładki i tylko okresowe jej zamykanie, ponieważ w interesie właścicieli hoteli oraz deweloperów zabudowujących wschodni brzeg będzie utrzymanie stałego przejścia.
Ze względu na powyższe obawy proponujemy zastosowanie koncepcji przejścia pod wodą. Być może jest to zbyt śmiała propozycja ale stworzenie podwodnego tunelu o częściowo przeszklonej konstrukcji byłoby przedsięwzięciem godnym organizatora Euro 2012. Taki tunel, częściowo ułożony w dnie aby zachować głębokość nad nim ok. 4m, w drodze do filharmonii oraz do muzeum morskiego byłby zapewne jedynym takim rozwiązaniem w Polsce a stworzenie wokół niego podwodnej ekspozycji we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim stałoby się niezwykłą atrakcją. Możliwość oglądania eksponatów znajdujących się w wodzie, ryb i przepływających nad tunelem statków byłaby sama w sobie magnesem przyciągającym turystów w ten rejon miasta. Oczywiście jest to tylko koncepcja wymagająca rozpoznania wielu zagadnień m.in. konieczności zapewnienia bezpieczeństwa (np. sztuczne wypłycenie przed tunelem i ograniczenie prędkości statków) oraz finansowania projektu (np. poprzez włączenie deweloperów, ministra kultury czy pozyskania funduszy europejskich).
Gorąco jednak namawiamy do rozważenia innego rozwiązania niż kładka, które pozwoli nadal cieszyć oczy turystów widokiem jachtów i statków na Motławie. Nie róbmy z Gdańska miasta – odmieńca, które w swoim historycznym centrum nie będzie posiadało żeglarskiego portu tak jak posiadają praktycznie wszystkie miasta bałtyckie.

Przesyłamy pozdrowienia w oczekiwaniu na odpowiedź

( - ) Krzysztof Klocek - V-PREZES SAJ

========================================

GDAŃSKA FEDERACJA ŻEGLARSKA

                                                                                                                   Gdańsk, 15 maja 2007

Pan Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska

Szanowny Panie Prezydencie,

Pańskie znaczące, osobiste zaangażowanie w realizację projektu budowy kładki mającej połączyć brzegi Motławy w celu skrócenia drogi z centrum na Ołowiankę, zmusza nas do wskazania, że ta sama kładka istotnie utrudni żeglugę jednostkom zmierzającym do Mariny Gdańsk. Żeglarze doskonale rozumieją konieczność podejmowania kompromisowych decyzji. Odstępując od wnoszenia, z góry skazanych na niepowodzenie, sprzeciwów, zwracamy się z propozycją zrealizowania wcześniej rozważanej koncepcji, udrożnienia kanału Na Stępce. Ta droga wodna jest najlepszą alternatywą dla żeglugi w obliczu nieodległego przegrodzenia Motławy. Poza zaletami żeglugowymi, przywrócenie do życia tej atrakcyjnej drogi wodnej pozostanie z dużą korzyścią dla atrakcyjności Ołowianki, jak również jej infrastruktury. Projekt ten wiąże się oczywiście z koniecznością uczynienia zwodzonymi dwóch mostów. Jak sądzimy, koszt przebudowy mostów mógłby zostać poniesiony w interesie wzrostu atrakcyjności i prestiżu naszego Miasta, a jednocześnie byłby znakomitym uzupełnieniem nowo powstającego ciągu komunikacyjnego. Byłby także, tak oczekiwanym przez żeglarzy, akcentem dokumentującym zainteresowanie władz Miasta rozwojem żeglarstwa rekreacyjnego.

Z wyrazami szacunku,

( - ) Jan Talik - PREZES










Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=400