POCHLEBIAJĄ MI MILCZENIA
z dnia: 2022-10-08


Zacznę od dla mnie sprawy najważniejszej czyli od gratulacji, które z okazji otrzymania Krzyża Kawalerskiego Orderu Polonia Restituta napływają wartkim nurtem od Czytelników SSI oraz żółto-niebieskich locyjek. Kilka z tych gratulacji zamieszczam poniżej. Autentycznie, naprawdę jestem wzruszony, a na dodatek … skonfundowany. Te gratulacje sprawiają mi wielką radość. Jestem Wam – Przyja-ciółki i Przyjaciele niesłychanie za to wdzięczny.

Specjalne podziękowania kieruję do wnioskodawcy odznaczenia – Centrum Turystyki Wodnej PTTK. Z Towarzystwem związany jestem od roku 1953. Przez wiele lat działełem tam aktywnie – KTPodw.ZG PTTK. Przypominam starą prawdę – za szyldem każdego stowarzyszenia stoi Człowiek. Wielkiego ducha, a w tym przypadki i wzrostu J Oby żył wiecznie !


Na marginesie wspomnianych gratulacji zwierzę się, że jest to też dla informacja kto mnie nie lubi, nie ceni czyli w konsekwencji tego co przez kilkadziesiąt lat udało się dokonać.

Po prostu nie zauważyli (Monitor Polski, 18 sierpnia 2022, poz. 812) J J J

.

Wymownym dla mnie jest milczenie na przykład:

·      ·       Portalu internetowego ”Nowe Żagle” – spadkobiercy papierowego miesięcznika „Żagle”, który na przestrzeni dziesięcioleci opublikował kilkaset moich tekstów ilustrowanych „nikiforkami” i którego przez ten czas byłem „konsulem” na Wybrzeżu Gdańskim.

·       *  Macierzystego Jachtklub Morskiego „Neptun”, którego jestem Członkiem Honorowym i któremu poświęciłem nieco pracy.

Nie dziwi mnie natomiast zupełnie milczenie Polskiego Związku Żeglarskiego, którego byłem nawet V-Prezesem ds. morskich. Rozumiem – zalazłem im nieco za skórę przy okazji utarczek o swobodę żeglowania.

Furda – mniejsza o nich.

Ja wiem swoje J

Żyjcie wiecznie!

Don Jorge

Drogi Jurku

składam Ci serdeczne gratulacje z okazji przyznania Orderu Odrodzenia Polski. Jest to odznaczenie wysokie i bardzo zaszczytne. Bez wątpienia Ci się należało już dawno za to, co zrobiłeś dla promocji żeglarstwa swobodnego. 

Wszystko co dotąd robiłeś miało charakter nowatorski. Byłeś odważny i samodzielny budując swoje jachty i dając w ten sposób przykład innym. Żeglując po Bałtyku połączyłeś przyjemne z pożytecznym i zacząłeś wydawać przewodniki żeglarskie, które na lata wyznaczyły szlaki żeglugi dla wielu tysięcy żaglarzy. Twoje locyjki były na naszym rynku zupełnie nowym pomysłem. Wyróżniały się zarówno formą jak i treścią.  Wciąż pozostają pomocne i aktualne.

W artykułach, które publikowałeś - także u mnie, w miesięczniku "30 Dni" -  chetnie wyrażałeś swoje zdanie a było to zdanie zawsze ciekawe i podbudowane argumentami. Twój SSI też jest taki: integruje środowisko i jest dla wielu z nas rodzajem punktu odniesienia.

Cieszę się więc bardzo, że zostałeś do tego wysokiego odznaczenia zgłoszony a następnie doceniony przez Kapitułę. Potwierdza to, że Twoje dokonania są szeroko znane. To dla mnie duża radość, że zostały docenione w ten sposób.

Żyj nam długo i w dobrym zdrowiu

Lech Parell (też skromny kawaler tegoż Orderu)

-------------------------------------------------------------

WIELKIE GRATULACJE Don Jorge!

Wśród kawalerów tego Orderu należysz do ścisłego grona tych, których nagrodzono za ogromną pracę i zasługi, nieporównywalne na żeglarskim polu z niczym i nikim, a nie za politykę.

Masz powód do dumy i poczucia spełnienia - biję brawo i cieszę się razem z Tobą!

Pozdrawiam,

Mieczysław Krause

--------------------------------------------

Jerzy , gratuluję docenienia Twojej wieloletniej niestrudzonej społecznej pracy dla środowiska żeglarskiego. Uhonorowanie Cię Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta uważam za bardzo ważne wydarzenie dla Ciebie , ale też dla nas żeglarzy , którzy mają wielką przyjemność korzystania z Twojego wielkiego życiowego i zawodowego doświadczenia . Jeszcze raz gratuluję i gorąco pozdrawiam ,

Krzysztof Woźniak.

Jurku, Drogi Don Jorge, 

Gratulujemy, gratulujemy. 

To zasłużony KRZYŻ dla Ciebie, bez żadnych zastrzeżeń.

I już cieszymy się,  że witryna SSI wzbogaci się o tak dostojny KRZYŻ przyznany dla Gospodarza.

Jeszcze raz przyjmij szczere nasze gratulacje wedle odznaczenia.

Serdecznie Ciebie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia i dalszej podziwianej aktywności. 

Iwona i Marek Tarczyńscy

-----------------------------------------------

Panie Jerzy, gratuluję orderu! Pan zawsze jest w moich myślach i sercu, bo tak wyjątkowych ludzi nie spotyka się często, ludzi o których opowiada się najbliższym, którzy są autorytetem i wzorem dla młodszych. Niejeden młodzian nawet nie sięga Panu do pięt! Jestem dumna, że Pana znam! Jeszcze raz gratuluję! Wszystkim się pochwaliłam!

Ślę serdeczności.

Marzena Kuczkowska 

 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3957