TABLICA PAMIĄTKOWA DLA OBU MILEWSKICH
z dnia: 2022-03-31


Historię warto zapisywać nie tylko na papierze. Sylwetki

i dokonania ludzi zasługujących na upamiętnianie powinni

otrzymywać pomniki, popiersia, tablice, nazwy ulic, jachtów,

jachtklubów. Tak abyśmy nie tylko wspominali, ale i starali

się ich naśladować. Cenię inicjatywy oraz Realizatorów.

Zbigniewa Milewskiego znałem i doceniam Jego dokonania.

Macie okazję poprzeć i wesprzeć inicjatywę Czytelnika SSI

Wojciecha Białeckiego.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

----------------------------------------

Don Jorge,

Jestem czytelnikiem żeglarskiego portalu SSI, a żegluję czasami na „Szafirze”, którego macierzystym  portem jest Elbląg.

 

Chciałbym się z Tobą podzielić inicjatywą, w którą ostatnio jestem zaangażowany.

Otóż moja przygoda żeglarska zaczęła się w roku 1977 gdy zapisałem się do I Wodnej Drużyny Harcerskiej przy II LO w Gdyni, którą prowadził Tomek Milewski. To on zaszczepił we mnie pasję do żeglowania, a dodatkowo I WDH była w tamtych latach miejscem nawiązywania wspaniałych przyjaźni. Przy okazji egzaminu na stopień sternika jachtowego w klubie Fregata poznałem Tatę Tomka Pana Zbigniewa Milewskiego; przedmiotem egzaminu była oczywiście budowa jachtu żaglowego.

 

Od tamtego czasu minęło wiele lat; z Tomkiem, niedługo przed jego chorobą i śmiercią, miałem jeszcze przyjemność prowadzić kurs na stopień żeglarza jachtowego w roku 2012 dla harcerzy i żeglować wspólnie po Zalewie Wiślanym na Szafirze.

 

W ostatnim czasie przeczytałem o Alei Sławnych Żeglarzy i postanowiłem podjąć starania, żeby upamiętnić tam Tomka i naszą drużynę i od razu pomyślałem, że Pan Zbigniew Milewski też powinien się tam znaleźć.

W kręgu osób wywodzących się z naszego harcerskiego środowiska zbieramy podpisy pod wnioskiem do Kapituły Alei Sławnych Żeglarzy ale pomyślałem, że wśród aktywnych Czytelników Twojego portalu będą tacy co znali Zbigniewa i Tomka Milewskich i mogą uzupełnić wspomnienie o nich; a może uznają też, że nasza inicjatywa jest dobra.

 

Przesyłam w załączeniu mój wniosek do kapituły i zdjęcia obydwu Panów Kapitanów; jeżeli uznasz to za ciekawy materiał to proszę o opublikowanie.

Pozdrawiam

Wojciech Białecki

Wojciech Białecki

Gdynia,

.

dnia 21.02.2022

.Kapituła Alei Zasłużonych Żeglarzy W Gdyni

.

Działając w imieniu harcerzy wywodzących się ze środowiska I Wodnej Drużyny Harcerskiej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na upamiętnienie tabliczką w Alei Zasłużonych Żeglarzy Zbigniewa i Tomasza Milewskich. Tomasz Milewski był naszym drużynowym i dzięki niemu poznaliśmy piękno i smak żeglarskiej przygody, która jest z nami do dziś, zaś Tata Tomka – Zbigniew Milewski jest zasłużonym konstruktorem jachtów, autorem podręczników budowy łodzi żaglowych. Zaprojektowany i zbudowany przez Zbigniewa Milewskiego jacht żaglowy  „Polka” pozwolił wielu adeptom żeglarstwa wypłynąć na szerokie wody i był również miejscem spotkań przyjaciół i ożywionych dyskusji w przełomowym czasie lat 70. I 80. XX wieku.

Poniżej krótkie przedstawienie obu postaci: Tomasz Milewski (1956-2015) – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, jachtowy kapitan żeglugi bałtyckiej, współzałożyciel i wieloletni drużynowy 1 Wodnej Drużyny Harcerskiej będącej oazą wolności i niezależności młodzieży w latach 70. i 80., wychowawca wielu roczników harcerzy i żeglarzy. I WDH została założona w roku 1973 przy II LO w Gdyni i działała nieprzerwanie do roku 1985. Poza tradycyjną pracą harcerską i ochroną młodzieży przed komunistyczną indoktrynacją, drużyna wyszkoliła liczne roczniki harcerzy-wodniaków organizując corocznie kursy na stopień żeglarza jachtowego, których zwieńczeniem były praktyczne egzaminy w czasie letnich obozów wędrownych pod żaglami. W latach 1976-1980 prowadził drużynę osobiście łącząc pracę instruktorską z nie całkiem jawną działalnością w Ruchu Młodej Polski.

         

Zbigniew Jan Milewski (1927 - 2005) – polski konstruktor jachtów, działacz żeglarski, współzałożyciel i komandor klubu Fregata zrzeszającego prywatnych armatorów. Zamiłowanie do żeglarstwa rozpoczął w latach 30. w Lublinie – był członkiem Ligi Morskiej i Kolonialnej i wspólnie z kolegą zbudował drewnianą łódź żaglową. W Lublinie, w czasie II wojny światowej pełnił służbę wywiadowczą jako niepełnoletni kapral Armii Krajowej , ps. „Olszyc”. W ramach tajnego nauczania zdał tzw. małą maturę. W 1947 roku zdał maturę państwową i podjął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Oskarżony o "wrogą postawę w stosunku do władzy ludowej", został w 1949 roku usunięty z uczelni i kontynuował naukę na Wydziale Mechanicznym (w sekcji lotniczej) Politechniki Warszawskiej, gdzie obronił dyplom. Po zakończeniu studiów podjął pracę w Polskim Rejestrze Statków. Później pracował jako projektant statków w biurze projektowym morskich stoczni remontowych BKTM, potem PROREM; w połowie lat 70. powrócił do PRS gdzie został kierownikiem działu jachtów i przez 30 lat tworzył przepisy klasyfikacji i budowy jachtów morskich.

W swoim dorobku konstruktorskim Zbigniew Milewski ma 32 typy łodzi, jachtów żaglowych i motorowych, statków rybackich, łodzi inspekcyjnych i innych jednostek pływających, wśród nich bardzo popularnych typów jachtów: „Ametyst”, „Topaz”, „Agat”, „Beryl”, „Zośka”, „Alek”, „Rudy”, „Miś”. Trzy ostatnie nazwy typów jachtów były związane z bohaterskimi żołnierzami Szarych Szeregów, którym w ten sposób składał hołd. Podsumowaniem jego wiedzy konstruktorskiej jest książka „Projektowanie i budowa jachtów żaglowych” stanowiąca w tamtym czasie podstawowy podręcznik budowy jachtów, z którego korzystali szczególnie ci, którzy budowali samodzielnie jachty by móc realizować swoje marzenia. W roku 1970 redakcja "Żagli" ogłosiła konkurs "Jacht moich marzeń", który głosami czytelników wygrał Zbigniew Milewski ze swoim projektem małego jachtu sklejkowego o nazwie „Miś”. W roku 1976 Wydawnictwo Morskie wydało jego dokumentację w formie książki „Budowa popularnego jachtu żaglowego typu Miś”. Zbigniew i Tomasz Milewscy otwierali swoją pracą bramy morza dla żeglarskiej braci, a zaprojektowany przez Zbigniewa i wybudowany siłami rodziny jacht „Polka” był oazą wspaniałej rodzinnej atmosfery z duchem wolności, niepodległości i głębokiej wiary; był zawsze gościnnym miejscem, które dzięki nim stało się kolebką dla wielu nowych żeglarzy. Liczę, że nasza inicjatywa spotka się z przychylnością członków Wysokiej Kapituły. W załączeniu przedstawiam listę osób wspierających inicjatywę upamiętnienia Zbigniewa i Tomasza Milewskich w Alei Zasłużonych Żeglarzy.

Z poważaniem

Wojciech Białecki j. st m.

.

Lista osób wspierających inicjatywę upamiętnienia Zbigniewa i Tomasza Milewskich w Alei Zasłużonych Żeglarzy: Ewentualny własny komentarz uzupełniający uzasadnienie wniosku do Kapituły Imię i nazwisko plus ewentualny stopień żeglarski Podpis i data

 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3899