STRACIŁ MOC – I CO TERAZ ?
z dnia: 2021-11-27


Sława porad technicznych Tadeusza Lisa sięga Ameryki, a więc pytania z

Hamburga to żadna rewelacja. Mam nadzieję, że doceniacie fachowość i

uczynność  Doradcy.

Tadeuszowi moje podziękowania już tu i teraz.

.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

================================

PYTANIA DO TADEUSZA:

Panowie,

potrzebuje konsultacji. Mam w motorówce wędkarskiej marynizowany silnik 1,3 JTD z którego dotychczas byliśmy bardzo zadowoleni. Nie wiem za dużo o tym silniku (czy znacie Panowie może ten silnik), ale dotychczas pracował nienagannie - mało palił i był mocny co ma dla nas duże znaczenie bo czasami pływamy dość daleko na łowiska. Pytamy bo Pan Tadeusz wspomniał pozytywnie o tym silniku w tym artykule: https://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2808&page=0 

Mamy teraz kłopot z moim przyjacielem w maszoperii polegający na tym, że silnik niespodziewanie stracił moc jak wypłynęliśmy na test przed zimowym łowieniem. Objaw jest taki, że się łatwo uruchamia, ale nie chce się wkręcić powyżej 3-3,5 tys. obrotów (nie dymi). Serwis wziął 400 EUR za wymianę filtra paliwa ale to pomogło trochę, a tak naprawdę nic nie zmieniło. Inny mechanik stwierdził, że prawdopodobnie silnik stracił kompresję albo trzeba wymienić turbinę (1200-1500 EUR), ale nie mamy przekonania, że to jest to. Szukaliśmy pomocy na Palstek.de - ale tam nie było niczego, co mogłoby nam pomóc.

Czy musimy myśleć o wymianie silnika lub zmianie łodzi - bo remont tu, w Hamburgu, nie wchodzi w grę czy też może jest jeszcze jakiś sposób na ożywienie go lub przynajmniej rzetelną diagnozę?    

Pozdrawiamy Redakcję SSI

Richard Matuszewski-Kuhenbeck, Wofgang Gorol, Hamburg

============================================================================================

ODPOWIEDZ

Szanowni Panowie,

cieszy mnie bardzo Wasze zainteresowanie SSI i sądzę, że jesteśmy w stanie Wam pomóc. Ale zacznijmy od początku. Silnik 1,3 JTD jest rzeczywiście jedną z najbardziej udanych konstrukcji JTD (uniJet Turbo Diesel)  jest handlową nazwą palety silników Diesla grupy Fiat wykorzystujących bezpośredni wtrysk common rail. Dla drugiej generacji tych silników posiadających możliwość wtrysku paliwa w kilku dawkach Fiat stosuje dodatkowo nazwę MultiJet.

 

W zależności od marki samochodu silniki posiadają różne oznaczenia, choć w znacznej części ich budowa jest zunifikowana. Nazwa JTD występuje w pojazdach grupy Fiat (Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Iveco). Najtrudniejszy technologicznie, wymagający bardzo zaawansowanej inżynierii produkcji i jakości montażu jest właśnie najmniejszy model 1,3 (właściwie 1248 cm3). Z pwodu wysokich wymagań jakościowych jego produkcja odbywa się wyłącznie w Bielsku Białej. Od początku dostępny był wyłącznie w wersji MultiJet. Podstawowa 70-konna odmiana otrzymała w roku 2005 prestiżowy tytuł silnika roku International Engine of the Year w swojej kategorii pojemności skokowej.

Zatem możecie być Panowie pewni, że jest to dobry wybór dla Waszej łódki.

 

Jeżeli chodzi o diagnozę, to jak podkreślaliśmy to wiele razy z Don Jorge staraliśmy się unikać leczenia Pacjentów na odległość - nawet w dobie rozwijającej się telemedycyny. Ale życie się zmienia i teraz jestem współwłaścicielem spółki która oferuje na świecie instalacje samochodowe typu dual-fuel (diesel + LPG, CNG, LNG lub gaz sieciowy). Ponieważ pokaźna liczba klientów cieżarówkowych jest w Europie, nie mówiąc już o Ameryce Południowej musieliśmy rozwinąć technologię zdalnego monitoringu i poprawy parametrów pracy napędów w trakcie normalnej eksploatacji.

Dlatego proponuje, abyście Panowie wykonali dwa proste kroki: pierwszy szybki i tani, a drugi trochę bardziej złożony - ale nie jest to też rocket technology.

 

Algorytm postępowania #1:

1. Kupcie sprawdzony preparat (ok. 2 EUR) do czyszczenia przepustnic - taki jak na załączonej fotografii. Jest ich pewien wybór, ale trzymamy się żelaznej zasady, że nie propagujemy niczego, co nie zostało przez nas sprawdzone. Chodzi o to, że jest pewne podejrzenie, że niektóre inne preparaty mogą dość poważnie uszkadzać uszczelki.

2. Odkręćcie jedną opaskę (kluczyk 7) i zdejmijcie wąż ssawny z plastkowego kolektora w którym zamontowany jest przepływomierz (to jest rura która idzie od filtra powietrza). Ta a propos zmieńcie też filtr powietrza na nowy. Jeżeli będziecie mieli kłopot ze zlokalizowaniem przepływomierza to piszcie i porobimy Wam zdjęcia. Przepływomierz jest wyraźnie oznaczony, tak jak na fotografii. Nie demontujcie go całego - po prostu zdejmijcie przewód ssawny.

3. Uruchomcie silnik i ustawcie 1500 obrotów (na biegu jałowym). Jeden Was operuje manetką, a drugi psika do wnętrza preparatem. 

4. Zwiększajcie obroty - w ciągu minuty do dwóch powinniście osiągnąć normalną moc rozkręcając go do 5000 obr. Ale nie więcej. Powtórzcie to 5-6 razy. W którymś momencie zobaczycie chmurę sadzy z rury wydechowej a potem wszystko się uspokoi.

5. Zakładacie rurę z powrotem, dociągacie cybant, myjecie starannie ręce unikając dotykania twarzy i oczu. Na 95% to jest to. 

6. Tego typu naprawa dotyczy większości współczesnych silników wysokoprężnych - zwłaszcza turbo doładowanych. 

 

 

  

.

  

Algorytm postępowania #2

Kupcie dobrej jakości interfejs diagnostyczny ELM327 (UWAGA NA TANIE KLONY - NIE DZIAŁAJĄ). Kosztuje z oprogramowaniem około 130-150 zł. Używam go często i działa niezawodnie z różnymi silnikami. Tutaj link: https://allegro.pl/oferta/sdprog-pl-interfejs-bt-obd2-elm327-fiat-lancia-5591534508

 

Wygląda tak:

  

Wpinacie go w złącze OBDII Waszego silnika. Odczytajcie błędy. Jeżeli nie zawiodła nas intuicja do co brudnego przepływomierza to powinniście zdiagnozować błąd P0100. Jeżeli byłoby coś innego to przyślijcie zrzut ekranu do SSI - a z dużym prawdopodobieństwem zgadniemy co boli Wasze maleństwo. Niektóre komunikaty błędów mogą być mylące, zwłaszcza gdy występują standnie, gdyż mogą na przykład oznaczać zły kontakt na zaciskach akumulatora. Przykładowy wygląd ekranu jest poniżej.


///////SOPROG//////////////////

 

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to polityka firmy jest taka, że SDPROG to ma trzy licencje i możecie go zainstalować równolegle na trzech różnych urządzeniach - na przykład na komputerze, telefonie i tablecie. Na łódce telefon z Androidem i  iOS jest najwygodniejszy. 

Możecie nim również skasować przypadkowe błędy komputera.

.

Algorytm #3

Jeżeli nie będziemy Wam w stanie tak pomóc (nie pomożecie sobie sami), to wyślę Wam urządzenie do zdalnej diagnostyki i w czasie Waszego rejsu zajrzymy do wnętrza silnika i już po kilku milach labo go naprawimy zdalnie, albo będziemy dokładnie wiedzieli co macie zrobić własnymi rękami. Podłączycie się bezpośrednio do szyny CAN silnika naszym patentowym interfejsem bezprzewodowym.

Oczywiście ta pomoc dla Was jako Czytelników SSI jest bezpłatna.

 

Powodzenia, meldujecie o doświadczeniach i sukcesach.

Pozdrawiam mglisty Hamburg.

T.L.

 

 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3836