ETYKIETA ŻEGLARSKA
z dnia: 2017-02-10


Temat braku szacunku oraz nieznajomości elementarnych zasad etykiety żeglarskiej poruszył w swym niedawnym newsie  Józef Kwaśniewicz. Pod owym newsem przeczytaliście informację Wojtka Skóry, że właśnie wysyła do mnie świeżutką publikację w formie zeszytowej (52 str.) pt. ZASADY ETYKIETY i CEREMONIAŁU MORSKIEGO.
Wydawnictwo Centrum Turystyki Wodnej PTTK - seria Polskie Szlaki Wodne. Autorzy: Wojciech Skóra i Maciej Grzemski.
Publikacja potrzebna, jako że powszechność nieznajomości etykiety żeglarskiej jest jak by to określić językiem mediów publicznych - porażająca.
Oczywiście Związunio zaraz odszczeknie, że to wina "liberatorów".
Etykieta to część kultury, a z kulturą teraz krucho, zwłaszcza gdy się ma takiego ministra kultury. Nie znam aktualnych programów żeglarskich kursów komercyjnych, zwłaszcza tych przyśpieszonych. Nie wiem jak do etykiety podchodzą szkoleniowcy ISSA Poland. Jest ku temu okazja, aby wywołani do tablicy przysłali jakieś compact informacje.
Zeszycik przeczytałem - podoba mi się, choć wiele tematów czeka w kolejce aby się zabrać do drugiego tomiku. Na przykład oznakowania jachtów, jak cumować longside do jachtu już zacumowanego, jak przechodzić przez ten jacht, unikanie paradowania bez t-shirta.... itp.
Rozweselił mnie natomiast rozdzialik pt. "Regulamin stroju klubowego", a zwłaszcza obrazki mundurków letnich i zimowych, damskich i męskich, czapek i czapeczek, a specjalnie - galony pagonowe i rękawowe (złote i srebrne) - przedstawiające stopnie żeglarskie i motorowodne. No i super czapka komandora jachtklubu.
Nie ma co się hichrać - przecież te nasze żeglowanka to po prostu zabawa. A bawić się trzeba umieć. Na pohybel ponurasom. Inna sprawa, że nie odważyłbym się przyjść na ceremonię klubowego otwarcia sezonu w takim przebraniu. Ja mam poczucie humoru, ale inni bezterminowo przykleili by mi etykietkę - szajbus.
.
.
Co w środku:
- trochę historii (z cytatami klasyków na wstępie)
- czym jest etykieta
- wygląd i postawa załogi
- zachowanie się w porcie
- zachowanie się na jachcie
- dbałość o jacht
- wybijanie szklanek
- bandery, flagi, proporce
- flagi sygnalizacyjne
- masz sygnałowy na lądzie
- podnoszenie flag obcych
- gala flagowa
- regulamin stroju klubowego
- organizacja uroczystości.
---------------------------------------------------------------------
Czego mi zabrakło? - bibliografii.
Publikacja z pewnością zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach "Wiatr i Woda".
Polecam, polecam.
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3123