ZACHODNIOPOMORSKIE REGATY MORSKIE
z dnia: 2015-05-07


Wbrew pomówieniom nie czuję się ortodoksem i czasami, choć bardzo rzadko zamieszczam komunikaty o imprezach. Takie wyjątki muszą mieć mocne uzasadnienie. Takim uzasadnieniem dzisiejszego newsa są: wyjątkowa osobowość Piotra Stelmarczyka oraz to, że poniższy tekst został napisany wyłącznie dla SSI. Bo wszyscy wiedzą, że SSI to nie jest słup ogłoszeniowy.
Oczekuję opinii, omówień, ocen, propozycji, sugestii, ale żadnych tam tabel wyników regat.
Od zaproszeń i sprawozdań są inne witryny.
Piotra podziwiam !
Wiem na kogo się zapatrzył Jacek Zieliński :-)))
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
--------------------------------------------
Witaj Drogi Jerzy
Przesyłam Ci tekst o III Regatach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup. W tej formie nigdzie nie publikowany, a po raz pierwszy piszę w nim o Regatach "Srebrny Dzwon".
Foto Marka Wilczka, Autor fotografii "Olandra" nieznany, zródło - Bakista.
Serdeczne pozdrowienia.
Piotrek
----------------------------------------
Po raz trzeci po z "Bakistą" po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim

Już po raz trzeci odbędą się Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup. Od roku 2015 głównym organizatorem będzie Jacht Klub Morski „Joseph Conrad” w Kołobrzegu. Klub ten był współorganizatorem od samego początku regat i jako będący pośrodku trasy regat oraz aktywnie wspierający regaty naturalnie jest tym organizującym w bieżącym roku i kolejnych latach. Dobrym przypieczętowaniem tej sytuacji jest przyjęcie Piotra Stelmarczyka, autora i organizatora regat do grona żeglarzy JKM „Joseph Conrad”. Piotr Stelmarczyk od wielu lat współpracuje z JKM „Joseph Conrad” także w organizacji Regat Unity Line, które wiele razy zawijały do Kołobrzegu i powrócą do niego w roku 2016, gdyż po rozbudowie Mariny Solnej będzie odpowiednia ilość miejsc postojowych. W roku 2010 ekipa organizacyjna Regat Unity Line wspomogła organizację Regat Srebrny Dzwon w Kołobrzegu, co można obejrzeć w galerii fotografii na www.regatyunityline,strefa.pl 

 

Wystartujemy w dniu 28 czerwca ze Świnoujścia do Dziwnowa. Dziwnów, który po znakomicie zorganizowanych ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Laserach przygotowuje się do mistrzostw świata w Optymiście ugości w tym sezonie także III Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim Bakista Cup i 51 Etapowe Regaty Turystyczne. Dla wczasowych gości to wielodniowe morskie widowiska. 29 czerwca odbędzie się wyścig Dziwnów – Kołobrzeg, a 30 czerwca wyścig na redzie Portu Kołobrzeg, możliwie blisko plaży abyśmy byli dobrze widoczni dla naszych kibiców.

Wyścig ten to jednocześnie 36 Regaty „Srebrny Dzwon”, liczymy że takie rozwiązanie zwiększy frekwencję, a na pewno ograniczy koszty, a to ważny element, bo jak to często bywa, jak dotychczas nie mamy na te regaty odrębnego budżetu, ale szukamy udziałowców do tej imprezy. Odpowiedziały już pozytywnie firmy: Sea Line – szpachlówki i farby jachtowe oraz Villa Nieruchomości. III Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup to spore wyzwanie dla organizatorów. W poprzednich dwóch latach dzięki Związkowi Portów i Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego mieliśmy luksus w postaci funduszy europejskich, a teraz szukamy funduszy. Na szczęście mamy od początku w regatach Horyzont Spółkę z o.o., właściciela sklepów żeglarskich Bakista i ona będzie finansową i logistyczną podstawą regat.

1 lipca żeglarze będą ścigali się na trasie Kołobrzeg – Darłowo, a 2 lipca kolejne plażowe widowisko, wyścig na redzie Portu Darłowo. W każdym z tych portów żeglarze będą podejmowani przez Gospodarzy Miast i Portów oraz nagradzani za poszczególne etapy regat. 3 lipca startujemy do najdłuższego wyścigu Darłowo – Świnoujście, który będzie jednocześnie XXXIII Regatami o Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Puchar „Gryfa Pomorskiego” zostanie wypożyczany na zakończenie regat z Muzeum Narodowego w Szczecinie, jego miniaturę otrzyma załoga która zwycięży w grupie KWR. 4 lipca o godzinie 18.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu odbędzie się zakończenie regat, a na nim ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Żeglarze mogą startować w grupach z pomiarami KWR lub ORC oraz w grupie bez pomiarów i w grupie jachtów i żaglowców towarzyszących. Można startować w całości regat, lub w części. Jest to ważne dla żeglarzy, którzy mają dużo chęci do startu, ale niekiedy za mało czasu urlopu. W poprzednich edycjach regat startowały czołowe załogi regatowe Pomorza Zachodniego: „Antidotum” z Marcinem Mrówczyńskim, „Wisła” z Adamem Lisieckim, „Orson” z Andrzejem Sokołowskim, „Johanna” z Piotrem Parzym, „Loxa” z Władysławem Chmielewskim, „Scooby Doo” z Walerianem Zegzdrynem, „Nefertiti” z Aleksandrem Mikołajowem, „Bryza 33” z Tomaszem Piaseckim, „Sharki” z Cezarym Wolskim. Warto także wspomnieć o statkach Komisji Sędziowskiej z roku 2013 – „Morskim Patrolu” z kpt. Romanem Kisłowskim i z roku 2014 „Starym” z kpt. Aleksandrem Sondejem. Na „Morskim Patrolu” płynął także Kucharz Regatowy Marcin Świrzewski, jego pierogi na kei w Darłowie żeglarze pamiętają chyba do dzisiaj, a Jego działalność Mobilnej Kuchni Regatowej w roku 2014 to wydarzenie absolutnie wyjątkowe. Kuchnia jeździła za żeglarzami i serwowała śniadania i kolacje. Oczywiście taka „rozpusta” zależna jest od wielkości uzyskanych środków finansowych na regaty.

W tym roku bardzo widoczny będzie udział "Bakisty" w regatach, gdyż dzięki niej statkiem Komisji Sędziowskiej będzie piękny żaglowiec „Olander”. Ponadto tradycyjnie Bakista przygotuje nagrody do losowania. Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt. Jarosławem Łopytą będzie zabezpieczał regaty oraz miejsce pracy dziennikarzy i fotografów. Udział statków Wyższej Szkoły Morskiej a obecnie Akademii Morskiej to tradycja zapoczątkowana w roku 1974 udziałem dwóch statków „Azymut” i Nawigator” w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” zapoczątkowanych i organizowanych wówczas przez Jacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. „Nawigator XXI” uczestniczy w Regatach Unity Line od roku 2001.

Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim to impreza łącząca regaty z turystyką i życiem towarzyskim. Poznajemy piękne nadmorskie miejscowości z coraz większymi i lepiej wyposażonymi portami, poznajemy wielu żeglarzy z Polski, Szwecji i Niemiec, możemy także wiele nauczyć się od znakomitych regatowców uczestniczących w regatach. To dobry sposób na rozpoczęcie morskiej przygody dla żeglarzy śródlądowych. Trasa regat jest długa i urozmaicona, są wyścigi długie i krótkie, na tak długiej trasie napotykamy różne warunki wiatrowe i zafalowania, można przećwiczyć wielokrotnie stawianie różnych żagli i różne manewry na morzu i portowe. Pływając na statkach Komisji Sędziowskiej codziennie raz lub więcej rzucamy kotwicę, w manewrach kotwiczenia doszliśmy do rzadkiej wprawy. Na www.regaty-unityline.pl można poczytać o poprzednich edycjach regat, a w dziale media zobaczyć fotografie Marka Wilczka. Także na tej stronie jest harmonogram regat oraz będą umieszczone dokumenty regatowe: zawiadomienie o regatach, zgłoszenie i instrukcja żeglugi. Organizatorzy regat zapraszają do wspanialej żeglugi po zachodniopomorskim wybrzeżu na początku wakacji.

Piotr Stelmarczyk,

06.05.2015.

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2742