PREMIOWANA ODPOWIEDŹ NA INTELEKTUALNE PYTANIE
z dnia: 2015-04-18
Przypominam: dnia 10 kwietnia Marian Lenz po przypomnieniu zasług cara Piotra I dla żeglarstwa sportowego w Rosji (w komentarzu pod newsem "Gdynia - program inwestycyjny") - zadał pytanie o źródło tej oto rewelacji.
Dla ułatwienia - tekst ten zamieszczam poniżej jeszcze raz:
Cytat z pewnej książki:
"W dziedzinie organizacji żeglarstwa sportowego dużą rolę odegrał car Piotr I, który z jachtami miał możność zapoznania się w Holandii. Podczas całego swego panowania kładł on wielki nacisk na zapoznanie społeczeństwa rosyjskiego z żeglugą i zagadnieniami morskimi. W tym celu zabronił m. in. budować mosty przez Newę do Petersburga i ludność była zmuszona do korzystania z trzydziestu specjalnie zbudowanych statków. W 1716 stworzono nawet osobną stocznię dla budowy i remontu małych jednostek.
W roku 1718 rozdano bezpłatnie różnym osobom i instytucjom sto czterdzieści jeden jachtów, w "wieczne i dziedziczne posiadanie". Wartość tych statków wynosiła ponad 125 000 rubli, co na owe czasy stanowiło poważną sumę. Statki otrzymali wyżsi dygnitarze, admirałowie, lekarze, Senat, Synod, Kolegium Zagraniczne itd. Posiadacze zobowiązani byli do ponoszenia wszystkich kosztów ich utrzymania i remontu.
Ukazem z 12 kwietnia 1718 roku zatwierdzona została instrukcja o używaniu tych jednostek, które nazwano "Newską Flotą", o ich banderze i sygnałach oraz o obowiązkach właścicieli. W istocie rzeczy było to założenie pierwszego na świecie klubu jachtowego. Oczywiście różnił się on bardzo od dzisiejszych klubów, jednak w zakresie jego podstawowego zadania - rozwijania wśród społeczeństwa, umiłowania morza i poznania spraw morskich - "Newską Flotę" można uważać za prawzór obecnych organizacji żeglarskich. Co niedzielę jachty "Newskiej Floty" musiały zbierać się w oznaczonym miejscu dla wykonywania ćwiczeń polegających na manewrowaniu pod żaglami, przy pół i pełnym wietrze. Manewry te trwały dwie do czterech godzin. W razie niepomyślnego wiatru ćwiczenia przekładano na dzień następny. Jeżeli właściciel jachtu nie zjawiał się na ćwiczeniach więcej niż dwa razy w miesiącu, bywał karany grzywną."
---------------------------------
A teraz pytanie konkursowe: kto jest autorem i jaki jest tytuł książki z której pochodzi cytat, dla ułatwienia na str. 82-83.
Między tych którzy dadzą prawidłową odpowiedź do dnia 17 kwietnia godz. 2400 będzie rozlosowana książka "Alain Colas. Dookoła świata po zwycięstwo".
Książka w doskonałym stanie.
R. XXI
---------------------------------------------
Maryś oczekiwał takiej oto odpowiedzi: Autor Jerzy Miciński, "Archiwum Neptuna", rok wyd. 1957.
Nadeszła tylko jedna odpowiedź - Pawła Czudowskiego: nie toczka w toczkę ale to jest w "Dzieje Jachtingu Światowego”, Włodzimierz Głowacki Wydawnictwo Morskie – Gdańsk 1983 r. str.35-37
Zapewne praźródło jest takie same: N.W.Grigoriew, D.N. Korowielski, G.L. Frenkel: Parusnyj sport, Moskwa 1950, s. 5.
Przywołuje źródło, tak że trudno uznać za popłuczyny po Micińskim. Głowacki nieco rozszerza tekst i dodaje sporo swoich dywagacji, niektóre by temat był bardziej strawny, dla cenzury.
-----------------------------------------
Nieformalne, subiektywne "jury konkursowe" postanowiło przyznać nagrodę książkową Pawłowi Czudowskiemu.
Drogi Pawle - gratulujemy !
Książka wystartuje do Gniezna w poniedziałek
.
Żyjcie wiecznie !
DonJorge
|