ŁADYKO I CHABOWSKI WYSTARTOWALI !

Zbigniew Rembiewski zwraca uwagę Czytelników oraz Skrytoczytaczy SSI na oceaniczne zmagania Polaków w regatach Original Single-handed Transatlantic Race – OSTAR. Mnie oczywiście najbardziej interesuje żeglowanie gdańszczanina i Przyjaciela Jacka Chabowskiego, któremu już od tej chwili teraz kibicuję.

Zbychowi dziękuję.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

================================

Jurku, wystartowali!

Ale kto? gdzie? w czym? I takiej reakcji oczekiwałbym od ogromnej większości żeglarzy. A przecież jeszcze nie tak dawno, raptem wtedy gdy my byliśmy młodzi, cały żeglarski świat pasjonował się obserwując zmagania tytanów na północnym Atlantyku. OSTAR, Observer Singlehanded Trans Atlantic Race, wówczas przedmiot marzeń tysięcy ambitnych żeglarzy. Sic transit forma mundi. Nic nie jest na zawsze. Uwaga żeglarzy skierowała się na inne obszary. Ale dlaczego? Przecież Atlantyk jest ciągle tak samo wymagający jak 50 lat temu. Czy to tylko winne media, które przekierowały nasze zainteresowania na inne tory?  Czy to inny OSTAR? Trochę tak, choćby w nazwie, obecnie to: Original Single-handed Transatlantic Race - OSTAR.

Nic nas jednak nie zwalnia od wspierania naszych, tych którzy w tym roku zdecydowali się zmierzyć z Atlantykiem. Jest ich dwóch , Tomasz Ładyko na „Odyssey” i Jacek Chabowski na „Blue Horizon”, obaj w kategorii single-handed. Nie wiem czy to dobrze, ale nasza bandera obstawia 40% listy startowej sumarycznej, bo oprócz trzech zawodników single-handed , są jeszcze dwa jacht double-handed.

I tak jak w tytule wystartowali dziś o 1200 BST, czyli o 13-tej naszego czasu. Żeglują w kierunku przylądka Lizard w słabnącym wietrze. To trudny moment dla Jacka Chabowskiego, żeglującego na najcięższym jachcie, najbardziej sprofilowanym na silne wiatry.

Obserwujmy ich zmagania na /rwyc.org/ostar/tracking

 ZR

 

Komentarze
nareszcie ! Andrzej Kowalczyk z dnia: 2024-05-06 19:20:00
o to chodzi ! Andrzej Kowalczyk z dnia: 2024-05-07 19:20:00
z kokpitu Jacek Chabowski z dnia: 2024-05-12 05:02:00