SAMOTNICZY REJS s/y „ETERNITY” NA POŁUDNIE EUROPY – cz. IV

Oto czwarta i ostatnia  część  relacji Jacka Guzowskiego z rejsu na trasie Trzebież – Cadiz – Trzebież. Pierwszej części szukajcie tu: https://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4094&page=0

A drugiej części tu:  https://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4095&page=0

Trzeciej części tu:  https://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=4096&page=0

Co w tym odcinku: prezentacje portów i przystani: Trzebież, Świnoujście, Stralsund (D), Warnemunde (D), Laboe (D), Brunsbuttel (D), Helgoland (D), Ijmuiden (NE), Blankenberge (B), Dieppe (F), Cherbourg (F), L’Aber Wrac’h (F), A Coruna (E), Muxia (E), Porto Leixos (P), Lisbona (Marina Alcantara) (P), Portimao (P), Kadyks (E) – cel wyprawy. Kadyks (E), Portimao (P), Lizbona (Marina Oeiras) (P), Porto (Douro Marina) (P), Muxia (E), A Coruna (E), L’Aber Wrac’h (F), Cherbourg (F), Dunkierka (F), Ijmuiden (NE), Vlieland (NE), Brunsbuttel (D), Laboe (D), Warnemunde (D), Stralsund (D),  

Materiał bardzo cenny !

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

AKTUALNE INFORMACJE PRAKTYCZNE Z PRZEBYTEJ TRASY i SUBIEKTYWNA OCENA WARUNKÓW W MARINACH.

.

Uwaga – ceny postoju w marinach podaję dla jachtu LOA 860 cm (28 stóp). Zwykle mieści się w przedziale do 10m. Ceny zmieniają się w zależności od sezonu. Sezon letni (High season) trwa zwykle od 1 maja, a kończy 30 września. W sezonie zimowym (Low season) w marinach robi się przestronniej, a ceny spadają circa 20%. Opisywane porty opisuję w kolejności od wschodu na zachód i południe.

.

 

CZĘŚĆ PIERWSZA – od Trzebieży do wyjścia na Atlantyk

 

Stralsund (D) (54°19'3.82"N, 13° 5'57.44"E) – Citymarina Stralsund, jest znana większości polskich żeglarzy. Panuje tu spory tłok i często trzeba długo szukać wolnego y-bomu, szczególnie, że dla jachtów w tranzycie przewidziano tylko 2 - 3 keje najbliżej wejścia. Znaki pokazują dla jakiej długości jachtu przeznaczone są poszczególne keje, ale jak zauważyłem, należy to traktować raczej jako zalecenie. Cena postoju 22,0 Euro za dzień nie zmieniona w 2022 i 2023r). W cenie komplet usług: prąd, woda, i sanitariaty z ciepłą wodą. Dobry zasięg i jakość wi-fi na każdej kei. Brak stacji paliw. Hanzeatyckie miasto o charakterze kurortu nadmorskiego. W okolicy mariny sporo miejsc gdzie można znaleźć „rybkę prosto z kutra”, natomiast w najbliższej okolicy mariny nie ma sklepów spożywczych. Przydaje się rower. Strona mariny: https://www.citymarina-stralsund.de/.

 


6. Citymarina Stralsund  (źródło Google Earth)

.

Uwaga praktyczna dotycząca energii ze „słupków na kei” – liczba gniazd jest mniejsza niż liczba miejsc dla jachtów. W środku sezonu warto mieć ze sobą własny rozdzielacz, żeby bezkonfliktowo podpiąć się do prądu. Uwaga druga: Dość często zdarza się osobnik, używający do zasilania jachtu kabla „ogrodowego”, powodując „wystrzał” bezpieczników na całej kei. Aby nie narazić się na wstyd warto mieć, nie koniecznie drogi „kabel morski” ale na pewno kabel odpowiedniej jakości i średnicy.

.

 

Warnemünde (D) (54°10'53.61"N, 12° 5'21.76"E) – postój w marinie Yachthafen Mittelmole, w bezpośrednim sąsiedztwie starego kanału portowego „Alte Strom” i części „turystycznej” kurortu. W 2023r ukończono remont mariny.  W centrum mariny wzniesiono budynek mieszczący biuro mariny (na I piętrze) oraz część sanitarną. Cena postoju przy y-bomie wzrosła z 20 w 2022r do 22 Eur w 2023r.

W przypadku dłuższego postoju przewidziano rabat – przy postoju 7 dniowym płaci się za 6 dni. W cenie prąd na kei i woda (trzeba mieć własną rękojeść zaworu, bo oryginalne z jakiegoś powodu zdjęto). Od 2023r prysznice płatne są osobno. Automat przyjmuje monety 0,5 i 1 Eur za 3 min. ciepłej wody. W odróżnieniu od innych odwiedzonych marin nie ma tu tłoku – nawet w środku sezonu znalazłem wolne miejsce. Brak wi-fi. W tej marinie nie ma stacji paliw. Miejscowość o charakterze kurortu nadmorskiego. W okolicy, nad starym kanałem portowym niezliczone punkty oferujące dania rybne.  Po przejściu przez most i pokonaniu dalszych 300m można znaleźć nieźle zaopatrzony market Edeka (54°10'35.06"N, 12° 5'4.90"E). Przydaje się rower.

 


7. Warnemunde – marina Yachthafen Mittelmole  (źródło: Google Earth)

.

Laboe (D) (54°24'7.95"N, 10°12'49.99"E). Yachthafen Laboe - duża i mocno zatłoczona marina w Zatoce Kilońskiej, w miejscowości o charakterze kurortu nadmorskiego. Sporo tu restauracji i kafejek. Każdy kto płynął w kierunku Kanału Kilońskiego widział zapewne stojącą tu na brzegu, w charakterze muzeum, łódź podwodną z II WŚ. W sezonie trudno tu znaleźć wolne miejsce. Postój przy y-bomach. Pełna infrastruktura z prądem i wodą na kei oraz węzłem sanitarnym na brzegu. Kod uzyskuje się wraz z wniesieniem opłaty. Wi-fi otwarte lecz sygnał na kei jest bardzo słaby. W najbliższej okolicy brak sklepów spożywczych. Do najbliższego marketu Edeka czeka nas ponad 1km spacer (54°23'50.28"N, 10°14'0.14"E). Na obrzeżach mariny znajdziemy nieźle zaopatrzony sklep żeglarski (54°24'8.33"N, 10°13'6.98"E). W odrębnej części mariny – w basenie rybackim, znajduje się stacja paliw (54°24'11.38"N, 10°13'5.98"E). Laboe, to wygodne miejsce, w którym można zaplanować postój w drodze do i z Kanału Kilońskiego. Postój w 2022r kosztował 12 Eur. W 2023r cena wynosiła już 24,45 Eur! Strona mariny: https://www.yachthafen-laboe.de/


8. Yachthafen Laboe  (źródło: Google Earth)

.

UWAGA. Ograniczony wyraźnie źółtymi pławami  teren poligonu, niegdyś dostępny dla jachtów, teraz jest wyłączony z żeglugi. Po przejściu pod mostem Fehmarnbruecke zostawiamy pławy z lewej burty. Jazda na skróty kończy się dość szybko reprymendą przez radio lub nieprzyjemną rozmową z przybywającą szybko na miejsce załogą kutra patrolowego, noszącego na burcie duży, niepokojący napis: „Scheissbereit.

 

9. Track Eternity od Mostu Fehmarnbruecke do Zatoki Kilońskiej, z widocznymi pławami ograniczającymi teren poligonu. Źródło: screen z programu nawigacyjnego ISailor (Wartsila)

.

Kanał Kiloński (NOK Kanal) – opłata tranzytowa za przejście kanału wynosi 12,0 Eur. Kasuje ją Hafenmajster w marinie przy śluzie w Brunsbuttel. W drodze na zachód, można ją wnieść w automacie, przy pomoście znajdującym się w Kanale (54°22'6.85"N, 10°7'56.53"E), na jego północnym brzegu, bezpośrednio za śluzami, w Holtenau, względnie, od 2023r, elektronicznie, za pośrednictwem „Webshop of WSV” – link tu: https://www.wsv-webshop.de/en/.

System ten w lipcu 2023r był na tyle niedoskonały, że potwierdzenie  wniesienia opłaty dotarło do mnie mailem dopiero po kilku dniach, co skutkowało dłuższą rozmową z Hafenmajstrem, który uparcie chciał pobrać opłatę gotówką. Ostatecznie uwierzył „na słowo”.

Najnowsze informacje na temat procedury przejścia Ostsee-Nordsee Kanal (Kanał Kiloński) można znaleźć w broszurze dostępnej tu: https://www.gdws.wsv.bund.de/DE/schifffahrt/01_seeschifffahrt/nord-ostsee-kanal/Sportboot-NOK/Flyer/PDF_Merkbl_Spobo_eng.pdf?__blob=publicationFile&v=4

.

 

Brunsbuttel (D) (53°53'46.33"N, 9° 8'51.42"E) – Yachthafen Brunsbuttel - niewielka marina na północnym brzegu kanału, w bezpośrednim sąsiedztwie śluzy prowadzącej na Łabę. Marina służy jachtom w tranzycie, stąd postój ograniczony jest do max 3 dni. Hafenmajster, który pojawia się
2 razy dziennie, pobiera opłatę 8 Eur (za jacht 8-10m) oraz jednocześnie, jeśli nie uiściło się jej wcześniej, opłatę tranzytową, 12 Eur, za przejście Kanału.
Marina jest bardzo skromna. Praktycznie brak  dostępu do wody pitnej i prądu, za wyjątkiem kilku miejsc przy nabrzeżu. Nie ma tu wi-fi ani stacji paliw. Sanitariaty znajdują się poza terenem mariny, w odl około 60m, niemal przy głównej ulicy (53°53'44.95"N,  9° 8'41.84"E. Kod do sanitariatów otrzymuje się wraz z wniesieniem opłaty za postój.
W sezonie letnim marina jest zwykle mocno zatłoczona. Należy się liczyć z koniecznością stanięcia longside do którejś z „tratw”. W odległości ok. 350 m od mariny znajdziemy spory market Edeka, gdzie można uzupełnić zapasy (53°53'47.29"N, 9° 8'27.99"E).  Marina pustoszeje w okolicach świtu, gdy odpływają jachty płynące w kierunku Holtenau i Bałtyku oraz w okolicach wysokiej wody, kiedy opuszczają ją jachty kierujące się na morze Północne. W godzinach wieczornych pojawiają się jachty które przebyły Kanał od strony Bałtyku i wówczas marina zaczyna „pękać w szwach”.

 


10. Marina Brunsbuttel, przy sluzie    (źródło: Google Earth)

.

Helgoland (D) (54°10'16.48"N, 7°53'57.26"E) – Na Helgolandzie czas jakby stanął w miejscu. W ciągu ostatnich 40 lat na samej wyspie mało co się zmieniło. W samym porcie wybudowana zostały 2 keje, przy których może stanąć jednorazowo ok. 100 jachtów, pod warunkiem, że będą ustawiać się longside, w tratwy liczące czasem ponad 10 jachtów każda.

Nie ma zbyt wielu wygód. Na kei jest kilka słupków z gniazdkami elektrycznymi, które można aktywować monetami 1 Eur (warto mieć zapas monet).


Po wodę trzeba się udać, z kanistrami, pod budynek biura (54°10'30.12"N, 7°53'38.07"E), względnie. można podpłynąć na wysokiej wodzie, jeśli nie cumują tam akurat jednostki pasażerskie.

Węzeł sanitarny (54°10'36.63"N, 7°53'29.40"E) nie zmienił się od ponad 40 lat – mieści się w piwnicy budynku na obrzeżach mariny. Dostęp do kąpieli uzyskuje się po wrzuceniu monet do automatu.  Paliwo jest dostępne przy małej kei (54°10'39.89"N, 7°53'21.42"E), obsługiwanej przez lokalny sklep żeglarski (Jorn Rickmers - dość dobrze zaopatrzony), znajdującej się w sąsiednim  basenie portowym.

Basen jest płytki, więc kolejka do tankowania ustawia się w okolicach wysokiej wody.  Wyspa jest atrakcją z powodu walorów turystycznych a także z powodu swojego statusu fiskalnego – wiele artykułów, w tym np. używki, odzież czy paliwo jest tu dużo tańsze niż na stałym lądzie. Nie wolno jednak zapominać, że po powrocie na kontynent obowiązują unijne przepisy celne a jachty odwiedzające Helgoland są monitorowane i cieszą się szczególnym zainteresowaniem celników.

Zapasy można uzupełnić w jednym z 2 marketów Edeka, z których jeden mieści się na poziomie mariny (54°10'54.24"N, 7°53'19.65"E), jednak zakupy wiążą się z blisko 2 km spacerem w jedną stronę.
Uwaga. Na całej wyspie obowiązuje zakaz poruszania się rowerami. Opłatę postojową wnosi się w biurze, czynnym w porze dziennej, w wysokości 10 Eur + opłata klimatyczna (Kurtaxe 1,8 Eur za dzień) za każdego członka załogi, z wyjątkiem studentów, którzy są z tej opłaty zwolnieni. Brak Wi-Fi. Publiczny dostęp do Wi-Fi możliwy jest wyłącznie w hotelach, niektórych barach i kafejkach.

 


11. Helgoland – port    (źródło: Google Earth)

.

Vlieland (NE) (53°17'40.46"N, 5° 5'30.08"E) położoną na wyspie Vlieland należącej do holenderskiej części wysp fryzyjskich marinę Vadddenhaven Vlieland wybrałem, w lipcu 2023r, jako punkt startowy podejścia do ujścia Łaby i toru wodnego prowadzącego do Kanału Kilońskiego,. Gdy byłem tu ostatnim razem we wrześniu 2015r, marina świeciła pustkami. Tym razem była wypełniona jachtami po brzegi, co oznajmiało czerwone światło na maszcie oznaczające, że port jest pełny i zamknięty. Alternatywą było stanięcie na kotwicy, na silnym prądzie, wśród wszechobecnych płycizn, co oznaczało nieprzespaną noc, w perspektywie zaś drugiej doby bez snu do Kanału Kilońskiego, więc uparcie szukałem miejsca postoju, co widać na tracku. Ostatecznie stanąłem longside do jednego z jachtów, wcześniej otrzymując dwie odmowy od innych, co jest przykrym znakiem nastania nowych obyczajów w obecnym żeglarstwie.

W marinie niewiele się dzieje. Jachty stoją tu tygodniami, a ich właściciele spędzają urlop na tej malowniczej wyspie z pięknymi, piaszczystymi plażami, bojąc się ruszyć z miejsca, bo prawdopodobnie nie uda się już na nie wrócić.


12. Marina Vadddenhaven Vlieland       (źródło: Google Earth)

.

Marina posiada wszystkie udogodnienia za wyjątkiem dostępnej z wody stacji paliw. Jest stacja benzynowa (53°17'49.04"N, 5° 5'29.41"E) lecz paliwo leje się do kanistrów. Woda i prąd są na kei. Woda dostępna po uiszczeniu dodatkowej, symbolicznej, opłaty.

Opłatę za postój wnosi się w biurze mariny (53°17'47.26"N, 5° 5'29.08"E). W lipcu 2023 dzień postoju kosztował 24,45 Euro. Sanitariaty znajdują się na poziomie terenu, w tym samym budynku co biuro. Krótka kąpiel możliwa po wrzuceniu żetonu, kupionego uprzednio w biurze, u Hafenmajstra. Podejście torem wodnym o długości około 7 Nm należy zaplanować tak, aby po pierwsze płynąć z prądem przypływu, który dodaje tu 2-4kn, a po drugie, żeby trafić do mariny możliwie blisko slacku.

Wejście do mariny jest bardzo wąskie, a boczny prąd osiąga ponad 3kn, powodując dodatkowo wewnątrz portu, tuż za główkami, dokładnie tak jak opisano to w locji, tzw. „whirlpool” – czyli silne zawirowanie odrzucające dziób jachtu, na co trzeba być przygotowanym. Podejście jest możliwe przy każdej fazie pływu, ale wejście wymaga wyczekania na moment kiedy żadna jednostka nie opuszcza akurat mariny, a następnie wpłynięcia na dużej prędkości, z mocną kontrą na sterze w strefie „whirlpoolu”. Miejscowi radzą sobie z tym świetnie, jachty tranzytowe już niekoniecznie. To kolejne miejsce, dowodzące, że przed podejściem warto sięgnąć do locji. Wyjście z mariny również trzeba zaplanować, aby wychodzić z prądem odpływu. Wówczas tor wodny przechodzi się w tzw. „oka mgnieniu”.  Strona mariny: https://www.waddenhavenvlieland.nl/contact/ .

.

 

Ijmuiden (NE) (52°27'39.02"N, 4°33'33.50"E) – Odwiedzona w sierpniu 2022r i w lipcu 2023r marina Seaport Ijmuiden - duża, nowoczesna i bezpieczna przystań, z pełną infrastrukturą. Postój dla jachtów tranzytowych przewidziano przy pirsie „M” w głębi mariny (52°27'29.47"N, 4°33'51.79"E). Przy każdym y-bomie znajduje się dedykowane gniazdo z prądem, są też słupki z wodą. W całej marinie jest dostępny sygnał Wi-Fi, niezłej jakości. Pełny węzeł sanitarny, z prysznicami, WC oraz pralnią, mieści się w budynku biura mariny (52°27'26.60"N, 4°33'31.42"E). Kod do sanitariatów a także kod do bramy prowadzącej na keje uzyskuje się w biurze po uiszczeniu opłaty za postój, która wynosiła w 2023r 24,5 Eur za dzień (22,5 Eur w 2022r). Market znajdujący się w okolicy mariny oferuje bardzo ograniczony asortyment spożywczy i jest bardzo drogi. Najbliższy market to Lidl w odległości ooło. 3 km (52°27'5.67"N, 4°35'42.22"E). Bardzo przydatny jest tu rower.

 


13. Ijmuiden Marina Seaport    (źródło: Google Earth)

.

Przy okazji zakupów można odwiedzić świetnie zaopatrzony sklep żeglarski „Hermans Marine” przy Middenhavenstraat 98 (52°27'23.82"N, 4°35'37.39"E). Do Amsterdamu można dojechać autobusem z przystanku w sąsiedztwie mariny. W bezpośrednim sąsiedztwie jest też piękna, szeroka plaża z licznymi restauracjami. W pobliżu wejścia do mariny znajduje się całodobowa, samoobsługowa, stacja paliw (52°27'37.52"N, 4°33'29.97"E). Marina, z uwagi na ciekawe położenie, dobre skomunikowanie z Amsterdamem i wysokiej jakości infrastrukturę żeglarską, jest godna polecenia. Nawet w szczycie sezonu można w niej znaleźć wolne miejsce. Strona mariny: https://www.marinaseaport.nl/en/ .

.

 

Blankenberge (B) (51°18'54.41"N, 3° 6'29.72"E) – odwiedzony w sierpniu 2022r belgijski kurort nadmorski, około 5 Nm na zachód od Zeebrugge. Marina Scarphout Royal Yacht Club, która powstała na terenie dawnego portu rybackiego, oferuje wszystkie udogodnienia, z wodą, prądem i wi-fi oraz pełnym węzłem sanitarnym, z pralnią. Postój burtą do kei (51°18'44.99"N, 3° 7'9.02"E), względnie, w miarę wolnych miejsc, przy y-bomach, za zgodą obsługi. Dla pewności, miejsce postoju warto zarezerwować wcześniej mailem: info@scarphout.be lub telefonicznie:  +32 50 41 14 20.  Kod wejściowy na keję i do sanitariatów uzyskuje się w biurze mariny, po wniesieniu opłaty za postój, która wynosi 21,5 Eur za dzień. Dobrze zaopatrzony market sieci Proxy (51°18'48.54"N, 3° 7'35.77"E), w odległości ok. 500m od mariny. Miejscowość wakacyjna, oferująca szerokie, piaszczyste, plaże i szereg atrakcji, z gastronomią na czele. Z miejscowego dworca kolejowego (51°18'46.66"N, 3° 8'2.36"E) można wybrać się na wycieczkę do historycznej Brugii, względnie Brukseli. Kanał podejściowy wymaga zachowania ostrożności, ponieważ jest płytki. Jachty o większym zanurzeniu powinny wchodzić i wychodzić w okolicach wysokiej wody. Strona mariny: https://jachthavenbreskens.nl/en/marina-blankenberge/

 


14. Blankenberge    (źródło: Google Earth)

.

Dunkierka (F) (51° 3'37.79"N, 2°21'5.33"E) postój w Dunkierce, w lipcu 2023r, zaplanowałem z ciekawości. Chciałem zobaczyć plażę, z której odbyła się najbardziej spektakularna ewakuacja II wojny światowej, o kryptonimie „Operation Dynamo”. W pobliżu mariny znajduje się interesujące muzeum, poświęcone pamięci tego wydarzenia. Dunkierka zapłaciła za opór niemal doszczętnym zniszczeniem. Dziś jest pięknie odbudowanym, czystym miastem, mającym status kurortu nadmorskiego, z pięknymi, szerokimi, plażami i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Okolice Dunkierki obfitują w piaszczyste łachy i mielizny, na których pewnie czuć się mogą tylko jachty o małym zanurzeniu, jak „Eternity”, co i tak nie zwalnia z zachowania ostrożności. Tor wodny od główek do mariny liczy c.a. 1 Nm.

Marina, zajmowana głównie przez rezydentów, przygotowała keję gościnną dla jachtów w tranzycie, przy której staje się burtą. Kod do wejścia na keję oraz do sanitariatów uzyskuje się po uiszczeniu opłaty w biurze mariny (51° 2'51.90"N, 2°22'28.52"E). Opłata za postój w lipcu 2023r wynosiła 22,52 Eur za dzień. W cenie wszystkie udogodnienia, z wodą i prądem na kei. W marinie jest samoobsługowa, całodobowa, stacja paliw. Jak zwykle, w tego typu kurortach, w okolicy jest mnóstwo restauracji lecz nie ma sklepów spożywczych. Celem uzupełnienia zapasów trzeba odbyć ok. 4 km wycieczkę do najbliższego supermarketu Leclerc (51° 2'46.29"N, 002°24'41.79"E). Bez roweru jest to uciążliwe.

Strona mariny: http://www.dunkerque-marina.com/index.php?lang=en.

 


15. Dunkierka – marina (źródło: Google Earth)

.


16. Dunkierka – fragment miasta i portu z mariną (źródło Google Earth)

.

Dieppe (F)  (49°56'16.09"N, 1° 5'1.17"E) – odwiedzony w sierpniu 2022r Port de Plaisance de Dieppe.  Postój przy y-bomach, bliższych wejścia (49°55'41.89"N, 1° 5'1.50"E). Większe jednostki cumują burtą przy dedykowanych kejach. Na kejach słupki z wodą i prądem. Sanitariaty z WC oraz pralnią, mieszczą się w budynku biura mariny w sporej odległości od kei dla gości (49°55'35.81"N, 1° 4'49.07"E) . Osobne wc są bliżej części dla gości tranzytowych, poza terenem ale w bezpośredniej bliskości mariny (49°55'43.36"N, 1° 4'56.67"E). W pobliżu budynku biura mariny niewielki ale dobrze zaopatrzony Carrefour Express (49°55'32.40"N, 1° 4'48.33"E). W najbliższym sąsiedztwie liczne Boulangerie, gdzie zawsze można kupić świeże bagietki (49°55'36.89"N, 1° 4'41.31"E). W marinie znajduje się stacja paliw. Kod do sanitariatów i do wejścia na keje uzyskuje się po wniesieniu opłaty za postój która wynosi 25,90 Eur za dzień. Koszt nieznacznie się obniża przy postoju powyżej 3 dni. W mieście sporo akcentów historycznych związanych „Operacją Jubilee” znaną również jako „Rajd na Dieppe”. Nieudany desant,  przeprowadzony przez aliantów 19 sierpnia 1942 w rejonie Dieppe, kosztował życie ponad 3000 żołnierzy, głównie narodowości kanadyjskiej. Obchody rocznicowe tego tragicznego wydarzenia mają, co roku, bardzo uroczystą oprawę. Strona mariny: https://www.portdedieppe.fr/-The-marina-.html?lang=fr

 


17. Dieppe  (źródło: Google Earth)

.

Cherbourg (F) (49°38'53.76"N, 1°37'7.32"W) – odwiedzona w sierpniu 2022r i czerwcu 2023r Marina Port Chantereyne to duża, nowoczesna i bezpieczna przystań, z pełną infrastrukturą. Postój dla jachtów tranzytowych przewidziano przy kejach „P” i „Q” w części południowej i „H” w części północnej (plan poniżej). Na każdej kei słupki z wodą i prądem. W całej marinie jest dostępny sygnał Wi-Fi, niezłej jakości. Pełny węzeł sanitarny, z prysznicami, wc oraz pralnią, mieści się w budynku biura mariny (49°38'43.53"N, 1°37'26.22"W), w sporej odległości od kei dla gości. Osobne wc są przy kei (P) w części dla gości tranzytowych. Przed biurem mariny całodobowa, samoobsługowa, stacja paliw (49°38'44.28"N, 1°37'24.09"W). Kod do sanitariatów uzyskuje się po wniesieniu opłaty za postój, która wynosi
25,90 Eur za dzień postoju. Koszt obniża się przy postoju powyżej 6 dni wg zasady „7 doba za free”.

Najbliższą Boulangerie (49°38'24.28"N, 1°37'34.11"W) znajdziemy w odległości 600m.  Nieco dalej, bo w odległości ok. 1,3 km znajduje się duże centrum handlowe z supermarketem Carrefour (49°38'6.01"N, 1°37'10.40"W), gdzie można uzupełnić wszelkie zapasy. Bliżej, bo w odległości ok. 700m znajdziemy jeszcze Carrefour City (49°38'17.07"N, 1°37'28.17"W). Planując wejście i wyjście z Cherbourga trzeba zajrzeć w locję aby w pełni wykorzystać kierunek i siłę prądów pływowych. Strona mariny Port Chantereyne: https://www.portchantereyne.fr/en .

 


18. Plan mariny Port Chantereyne                (źródło:  https://www.calameo.com/read/0067151724f792d217476?page=1 )

 


19. Cherbourg i marina Port Chantereyne   (źródło: Google Earth)

.

L’Aber Wrac’h (F) (48° 35' 58.227" N, 004° 33' 37.260" W) - ukryta 3 Nm w głębi lądu marina Port de L'Aber Wrac'H jest świetnym przystankiem, zarówno przed wyjściem na Zatokę Biskajską i Atlantyk jak i w drodze powrotnej. Odwiedzona we wrześniu 2022r i czerwcu 2023r Marina jest dobrze osłoniętym
i nowoczesnym obiektem, z pełną infrastrukturą. Postój dla jachtów tranzytowych przewidziano przy głównej kei tuż przy wejściu, względnie, za zgodą obsługi, przy y-bomach. Na każdej kei słupki z wodą i prądem. W całej marinie jest dostępny sygnał wi-fi ale bardzo kiepskiej jakości. Pełny węzeł sanitarny, z prysznicami i WC, mieści się przy budynku biura mariny (48°35'52.14"N, 4°33'38.99"W). Kod do sanitariatów i kei uzyskuje się po wniesieniu opłaty za postój, która w 2022r wynosiła 27,80 Eur (Low season), zaś w 2023r już 32,60 Eur za dzień (High season) – tanio nie jest. Naprzeciw biura jest keja z całodobową, samoobsługową stacją paliw (48°35'53.86"N, 4°33'38.85"). W pobliżu mariny liczne bary i restauracje oraz sklep żeglarski. Brak sklepów spożywczych. Najbliższy market Utile (48°35'14.59"N,   4°34'21.19"W), znajdziemy w odległej o 1,5km Landedzie. Sprawdza się rower. Droga do sklepu, ostro pod górę, wymaga prowadzenia roweru, za to powrót, to „jazda bez trzymanki”. Strona mariny tu: https://plaisancehautfinistere.bzh/port-de-laberwrach/ .

 


20. L’Aber Wrac’h – podejście  (źródło: Google Earth)

.

 


21. L’Aber Wrac’h   (źródło: Google Earth)

..

I jeszcze jedno. L’Aber Wrac’H jest osiągalne w każdej fazie pływu. Kanał podejściowy jest dostatecznie głęboki nawet dla dużych żaglowców. Prąd pływowy jest tu naprawdę silny więc podejście w czasie gdy odpływ niemal „wysysa” całą wodę z okolic mariny nie jest zbyt sensowne.

.

AKTUALNE INFORMACJE PRAKTYCZNE Z TRASY i

SUBIEKTYWNA OCENA WARUNKÓW  W MARINACH.

.

 

Uwaga – ceny postoju w marinach podaję dla jachtu LOA 860cm (28 stóp). Zwykle mieści się w przedziale do 10m. Ceny zmieniają się w zależności od sezonu. Sezon letni (Hi season) trwa zwykle od 1 maja a kończy 30 września. W sezonie zimowym (Low season) w marinach robi się przestronniej a ceny spadają c.a. 20%. Opisywane porty opisuję w kolejności od wschodu na zachód i południe.

 

CZĘŚĆ II – PÓŁWYSEP IBERYJSKI

 

A Coruña (E) (43°21'55.93"N, 8°22'57.64"W) Są tutaj dwie mariny ze wszystkimi wygodami, położone niemal w sercu starego miasta.

 

Marina Coruña: - odwiedzona we wrześniu 2022r, większa i pierwsza za główkami, oferuje komplet usług: woda, prąd, wi-fi na kei, węzeł sanitarny przy biurze mariny (43°22'10.44"N, 8°23'15.17"W), jest też stacja paliw (43°22'9.00"N, 8°23'14.54"). Strona mariny: https://marinacoruna.es/en/. Do miasta stąd kawałek drogi ale piękną, nadbrzeżną, promenadą.


22. Marina Coruña we wrześniu 2022    (źródło: Google Earth)

.

Kod do sanitariatów i do kei uzyskuje się po uiszczeniu opłaty, która w 2022r wynosiła 35,00 Eur (Low season) za dzień. Może z tego powodu, mimo niewątpliwych zalet, marina nie wypełnia się, nawet w środku sezonu letniego. Winna jest prawdopodobnie konkurentka, którą „Eternity” odwiedziła w czerwcu 2023r, a jest nią:

Marina Real Coruña: położona w głębi portu siedziba Real Club Nautico da Coruña. Oferuje ten sam wysoki standard lecz za ok. 30% niższe stawki. Doba postoju kosztuje tu 22,50 Eur (High Season). Dodatkowo położona jest niemal w centrum miasta. Od najbliższego marketu Gadis (43°22'18.55"N, 8°23'52.57"W) dzieli ją c.a 500m. W biurze mariny (43°22'5.85"N, 8°23'45.06"W), wnosi się opłaty za postój i uzyskuje kluczyk do bramki wejściowej na keję i zarazem do sanitariatów, usytuowanych tuż obok. Strona mariny: http://www.marinarealcoruna.com/.

A Coruña to pierwsze z miejsc gdzie zaobserwowałem efekt działania orek opisanych wyżej. Tuż za mną, w 2022r, do portu wpłynęła jednostka SAR, holująca jacht z uszkodzonym sterem, a właściwie bez steru. Zgodnie z wiedzą zebraną w ostatnich latach, z początkiem czerwca część orek przemieszcza się z okolic Gibraltaru w szeroko pojęte okolice przylądka Finnisterre, aż do okolic A Coruny. Żeglarze zmierzający na południe, często właśnie w A Corunie, organizują się w „konwoje” złożone z kilku, kilkunastu jachtów i w porze dziennej zmierzają w kierunku Cabo Finisterre, starając się trzymać izobaty 10-20m. Na ogół udaje się uniknąć spotkania z orkami, ale jak pokazują statystyki w pewnych określonych miejscach nie zawsze skutecznie.

Pływanie w pobliżu brzegów w porze dziennej jest o tyle sensowne, że na wodzie są liczne pławy rybackie, z wiszącymi na linkach hakami. Lepiej nie mieć z nimi kontaktu.


23. Historyczna  część A Coruñy  z zaznaczonymi dwiema opisanymi wyżej marinami  (Źródło: https://marinacoruna.es/)

.

 


24. Marina Real Coruña w czerwcu 2023r    (źródło: Google Earth)

.

Muxia (E) (43° 6'19.41"N, 9°12'44.38"W),  to jedna z najbardziej urokliwych wiosek i gmin rybackich Galicji, położona w samym sercu Costa da Morte czyli Wybrzeża Śmierci, doskonale znana pielgrzymom ponieważ leży przy drodze do Finisterre, będącej przedłużeniem Camino de Santiago – drogi św. Jakuba. Charakterystycznym punktem na wysokim brzegu jest legendarne Sanktuarium Virxe da Barca (43° 6'43.27"N, 9°13'10.39"), będące na przestrzeni wieków przedmiotem kultu magiczno-religijnego.
Dla żeglarzy jest to dobry punkt startowy do dalszej drogi
na południe. Odwiedzona we wrześniu 2022r i czerwcu 2023r. Mimo iż skromna, Marina Muxia oferuje wszystko czego potrzebuje żeglarz i jacht: woda, prąd, wi-fi są na kei. Po drugiej stronie ulicy jest pralnia. Biuro mariny (43° 6'11.12"N, 9°12'50.80"W) wyda kod do sanitariatów (43° 6'11.90"N, 9°12'53.64"W) po uiszczeniu opłaty postojowej w wysokości 16,46 Eur (wrzesień 2022r) lub 19,10 Eur (czerwiec 2023). Biuro mariny obsługuje też miejscową stację benzynową. W odległości ok. 300m od mariny znajdziemy 2 dobrze zaopatrzone markety: Froiz (43° 6'15.61"N, 9°13'2.29") oraz Eroski City (43° 6'12.61"N, 9°13'3.38"). Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej w A Corunie, to tu koniecznie trzeba skosztować ,w jednej z wielu restauracyjek, galicyjskiej kuchni i wina. Strona mariny: https://www.marinamuxia.com/en

 


25. Marina Muxia  (źródło: Google Earth)

.

Porto – sama nazwa miasta mówi wszystko. Porto to drugie, obok Lizbony ulubiony przystanek na trasie wzdłuż wybrzeża Portugalii. Do wyboru są dwa miejsca postoju:

Marina Porto Atlântico Leixoes (P) (41°11'4.62"N, 8°42'14.10"W) odwiedzona we wrześniu 2022r znajduje się w głębi portu handlowego. Oferuje miejsce przy y-bomach, wodę, prąd wi-fi oraz sanitariaty które wykazują oznaki „mocnego zmęczenia”. Ponieważ jest mocno zatłoczona lepiej zrobić rezerwację. Kartę umożliwiającą dostęp do kei i do sanitariatów uzyskuje się po wniesieniu opłaty w biurze mariny (41°11'13.36"N, 8°42'15.45"W). We wrześniu 2022r opłata za dzień postoju wynosiła 17,0 Eur, z tym, że wnosi się ją z góry za cały czas postoju.

Strona mariny: https://www.marinaportoatlantico.net/.

Supermarket Continente (41°11'54.17"N, 8°42'35.80"W) znajduje się w odległości ok. 1500m. W połowie drogi do marketu, przy szerokiej plaży znajduje się naturalny basen z oceanicznymi falami wlewającymi się do wnętrza – warto odwiedzić, szczególnie w czasie gorącego lata (41°11'34.85"N, 8°42'28.76"). W marinie brak możliwości uzupełnienia paliwa.


26. Port i Marina Porto Atlântico Leixoes (źródło: Google Earth)

.

Porto (Douro Marina) (P) (41° 8'36.42"N,   8°39'1.97"W) odwiedzona w czerwcu 2023r, położona ok. 2,5 Nm od Porto Leixoes, nowoczesna marina, wybudowana  w korycie rzeki Douro na jej południowym brzegu. Podejście, wyznaczonym bojami torem wodnym, prowadzącym między łachami piachu. W pobliżu wejścia do mariny znajduje się stacja paliw (41° 8'32.62"N, 8°38'58.82"W). Postój przy y-bomach podzielonych na sekcje, w zależności od długości jachtów. Pełna infrastruktura: woda, prąd, wi-fi. Kod do kei i do sanitariatów uzyskuje się po uiszczeniu opłaty za postój w biurze mariny (41° 8'30.55"N, 8°38'58.03"W). W czerwcu 2023 opłata za 1 dzień postoju wynosiła 42,0 Eur. Najdroższa marina na całej trasie. W cenie voucher na zwiedzanie Churchils – wytwórni porto, wraz z degustacją. Atutem mariny jest jej położenie.  3,5 km spacer do żelaznego mostu Ludwika I, (po portugalsku Ponte de D. Luís lub Ponte Luiz I) łączącego Porto z miastem Vila Nova de Gaia i słynnych nabrzeży, znanych z handlu winem porto, pozostawi niezapomniane wrażenia. Z zaopatrzeniem jachtu jest nieco gorzej. Do najbliższego supermarketu sieci Continente trzeba się wspiąć ok. 1 km pod górę.

Strona mariny: http://www.douromarina.com/manutencao/


27. Porto – 2 mariny  (źródło Google Earth)

.


28. Porto Douro marina   (źródło: Google Earth)

.

Lizbona – w Lizbonie jest wiele marin, lecz są tak mocno obstawione przez rezydentów, że tylko niewielka ich część jest dostępna dla jachtów tranzytowych, szczególnie w środku sezonu letniego. Najczęściej wybierana jest marina Cascais (38°41'30.70"N, 9°25'0.62"W), położona najbliżej Atlantyku
a jednocześnie nieźle skomunikowana, kolejką podmiejską, z centrum Lizbony. Nie znam tej mariny, choć wiele dobrego o niej słyszałem. Moje 3-krotne postoje w Lizbonie, jachtem Eternity, podzieliłem między 2 mariny (właściwie 3, o czym dalej), opisane niżej:

Lizbona, Doca de Alcantara (P) (38°42'8.35"N, 9° 9'31.83"W) Do położonej na rzece Tag,  ok. 12 Nm na wschód od popularnej Mariny Cascais do Mariny Doca de Alcantara  prowadzi tor wodny zdłuż najsłynniejszych lizbońskich nabrzeży, z Belem, gdzie znajdziemy pomnik Odkrywców i „wieżę z Belem”, na czele. Warto zwrócić uwagę na fazę pływu, ponieważ nurt prędkość prądu (nurt Tagu + odpływ) osiągają naprawdę spore wartości. Doca de Alcantara, to duża, ale mocno zatłoczona marina, leżąca tuż za mostem: Ponte de 25 de Abril. W sezonie letnim, bez wcześniejszej rezerwacji, trudno tu liczyć na wolne miejsce. W październiku jest już nieco luźniej. Kod dostępu do bramki oddzielającej marinę od miasta i sanitariatów uzyskuje się w biurze mariny. Opłatę za cały okres postoju wnosi się w biurze mariny (38°42'6.76"N, 9°10'12.80"W), przed jej  planowanym opuszczeniem.


29. Lizbona - Doca de Alcantara (źródło: Google Earth)

.

Marinę od Tagu oddziela most zwodzony, dość często otwierany a w nocy, zwykle, otwarty. W odległości ok. 500 m od mariny (przejście tunelem pod stacja kolejową), znajdziemy market Pingo Doce (38°42'14.37"N, 9°10'29.66"W). Tuż przy marinir znajduje się stacja kolejki podmiejskiej Lisboa Alcantara, którą za kilka euro można dojechać na zachód, do Belem lub na wschód do słynnych Hal targowych Mercado da Ribeira na kawę z niemniej słynnymi Pastéis de nata. Dalej na wschód dotrzemy do centrum Lizbony i posłuchać Alfamy gdzie grają fado. Postój w marinie Doca de Alcantara kosztował w październiku 2022r 164,75 Eur za 8 dni, t.j. 20,6 Eur za dzień.

(Strona: https://www.portodelisboa.pt/en/doca-de-alcantara).

.

Lizbona, Doca de Belem (38°41'37.65"N, 9°12'13.75"W) – odwiedzona w październiku 2022r jedynie w celu zatankowania paliwa przed wyjściem na Atlantyk. Stacja benzynowa znajdująca się na ulicy, obsługuje „fueldock” w marinie. Wejście między główki mariny jest nieco „tricky” z uwagi na silny prąd boczny.


30. Lizbona – Doca de Belem (źródło: Google Earth)

.

Lizbona Marina de Oeiras (P) (38°40'35.39"N, 9°18'59.33") – odwiedzona w czerwcu 2023r marina Oeiras leży na rzece Tag, ok. 5 Nm na wschód od znanej i popularnej mariny Cascais, pierwszej od strony Atlantyku, mariny w ujściu Tagu. Marina Oeiras nie jest duża i zwykle jest całkowicie zapełniona jachtami – warto uprzedzić swoje przyjście i zrobić rezerwację. Strona mariny: https://oeirasviva.pt/porto-de-recreio-de-oeiras/.  W okolicach wejścia do mariny jest strefa silnego prądu, który trzeba poważnie wziąć pod uwagę, żeby nie wylądować „tam gdzie nie chciałoby się być”. Po wejściu cumujemy przy pomoście tranzytowym, celem dokonania „check in” i przydzielenia miejsca postoju. Pomost akwizycyjny to jednocześnie „fuel dock”, więc możemy przy okazji uzupełnić paliwo. Postój przy wyznaczonym y-bomie na którym znajdziemy dostęp do wody, i prądu. Wi-fi na kei jest ale z bardzo słabym sygnałem. Za to na nabrzeżu mariny znajdziemy liczne knajpki (38°40'38.06"N, 9°19'3.60"W), gdzie przy kawie lub szklaneczce piwa można ściągnąć pocztę, prognozy pogody czy najnowsze wiadomości z Kraju.


31. Lizbona – Marina de Oeiras (źródło: Google Earth)

.

Zadbane sanitariaty znajdują się w budynku biura mariny (38°40'38.31"N, 9°19'1.10"W), gdzie po uiszczeniu opłaty, która w czerwcu 2023r wynosiła 27 Euro za dobę plus 20 Eur depozytu (zwracany przed wyjściem), otrzymamy kartę magnetyczną otwierającą bramkę prowadzące na keję. Oeiras, mimo oddalenia o ok. 15 km od Lizbony, jest z nią doskonale skomunikowane za pomocą kolejki podmiejskiej. Stacja kolejowa Santo Amaro (38°41'12.62"N, 9°18'42.31"W) znajduje się w odległości ok. 1,2 km od mariny. Ważny cały dzień bilet kolejowy, w dwie strony, kosztował w 2023r 4,40 Euro. Końcowy przystanek kolejki w Lizbonie to Cais do Sodre (38°42'22.03"N, 9° 8'35.87"W), tuż przy słynnych halach Mercado de Ribeira (Time Out Market Lisboa) (38°42'23.94"N, 9° 8'46.24"W). Cais do Sodre to również węzeł lizbońskiego metra, którym dojedzie się niemal do wszystkich atrakcyjnych lokalizacji w mieście, jak punkt wyjściowy do zwiedzenia centrum - Praça do Comércio (38°42'26.20"N, 9° 8'11.13"), czy miejsce gdzie można zjeść dobrą kolację i posłuchać fado - Mesa De Frades na Rua dos Remédios 139, w historycznej dzielnicy Alfama (38°42'47.24"N, 9° 7'34.12"W). Po drodze z Oeiras, gdyby chciało się zobaczyć pomnik Odkrywców (38°41'36.77"N, 9°12'19.98"W), czy słynną wieżę z Belem (38°41'30.35"N, 9°12'56.75"W), wystarczy wysiąść na chwilę na stacji Belem. Podobnie, gdyby chciało się przejść pod słynnym mostem 25 kwietnia (Ponte 25 de abril - 38°41'55.24"N, 9°10'44.63"W), wystarczy wysiąść na stacji Alcantara Mar (38°42'8.84"N, 9°10'26.75"W).  W najbliższej okolicy mariny Oeiras brak jest sklepów spożywczych, dlatego warto mieć na jachcie rower, którym można pojechać do oddalonego o ok. 700m marketu Pingo Doce (38°40'50.57"N,   9°19'11.65"W). Zalety przewyższają zdecydowanie wszelkie, niewielkie zresztą, niedogodności, stąd polecam Marinę Oeiras, jako znakomite miejsce postoju w Lizbonie.

.

Portimão (P) (37° 6'29.27"N, 8°31'41.68"W)  portugalska marina polecana „cruiserom”, zmierzających w kierunku Gibraltaru i dalej na Morze Śródziemnego z uwagi na świetną infrastrukturę, atrakcyjne otoczenie i umiarkowane ceny. Odwiedzona w październiku 2022r i w maju 2023r. Po uiszczeniu w biurze mariny (37° 7'17.58"N, 8°31'35.47"W) opłaty za postój w kwocie 13,90 Eur (X.2022) lub 14,50 Eur (V.2023r) i depozytu 10 Eur, otrzymujemy kartę magnetyczną umożliwiającą dostęp do kei
i sanitariatów. Przed biurem mariny znajduje się „fuel dock”, gdzie można uzupełnić paliwo. W okolicy mariny znajdują się piękne, szerokie, piaszczyste plaże, oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna z licznymi restauracjami.  Atutem Portimao, jako miejsca postoju zimowego jest, dodatkowo, stosunkowo mała odległośc i dobre połączenie z międzynaorowym lotniskiem Faro.

Strona mariny: https://marinadeportimao.com/


32. Portimao (źródło Google Earth)

.

Na przeciwnym brzegu rzeki znajduje się „stocznia”, z infrastruktura dla zimowanie łodzi oraz kilka  dobrze zaopatrzonych sklepów żeglarskich (37° 8'11.89"N, 8°31'38.66"). Obecność dobrej bazy umożliwiającej postawienie jachtu na lądzie, dostęp do usług serwisowych oraz umiarkowane ceny sprawiają, że wielu żeglarzy decyduje się na pozostawienie jachtów na sezon zimowy właśnie w Portimao. Pewnym mankamentem usytuowania mariny jest oddalenie od centrum, ze sklepami spożywczymi. Uzupełnienie zapasów wiąże się z wypadem c.a 1,5km do najbliższego marketu sieci Pingo Doce (37° 8'3.49"N, 8°32'13.42"W). Więcej mankamentów nie zauważyłem. W okolicy portimao znajdują się spektakularne jaskinie wydrążone przez fale morskie. Najbardziej znana z nich to jaskinia Benagil, do której można się wybrać na wycieczkę z przewodnikiem  (strona: https://tarugabenagiltours.pt/ ).


33. Portimao – widok na miasto, rzekę i marinę (źródło: Google Earth)

.

Cádiz - Kadyks (E)  Marina Puerto America (36°32'24.91"N, 6°17'1.31"W) – z nieznanych mi powodów, duża, nowoczesna marina Puerto America w Kadyksie jest omijana przez żeglarzy. Nawet w szczycie sezonu znajdzie się tu miejsce postoju. Prawdopodobną przyczyną jest fakt iż jachty mijające Cabo Sao Vincente zmierzają wprost w kierunku Cieśniny Gibraltarskiej, a dla jachtów zmierzających w kierunku Madery i Wysp Kanaryjskich jest trochę „nie po drodze”. Po wejściu do mariny stajemy do kei recepcyjnej przed biurem mariny (36°32'32.05"N, 6°17'1.55"), gdzie robi się check-in. W pobliżu ma swoją siedzibę firma Nautica Benitez (36°32'30.80"N, 6°17'3.86"W), oferująca wszelkie naprawy, z naprawami silników na czele. Możliwość wystawienia jachtu na brzeg w pobliskim Porto Scherry i dostępność firm oferujących wszelkie naprawy, wraz z bardzo umiarkowaną ceną postoju, sprawiają że wielu żeglarzy decyduje się dokonać tutaj napraw i zostawiać  jachty na lądzie lub na wodzie, gdyż temperatury nawet w zimie nie spadają tu poniżej 12-14 st.C. Marina Puerto America oferuje postój przy y-bomach podzielonych na sekcje, według długości jachtów. Na każdej kei jest dostęp do prądu i wody. Na całym obszarze mariny jest dostęp do dobrej jakości wi-fi. Jest stacja paliw. W sąsiedztwie kei znajdują się czyste sanitariaty z pralką i suszarką (36°32'34.02"N, 6°16'55.62"W). Dostęp do kei i sanitariatów za pomocą karty magnetycznej, dostępnej w biurze mariny, po wniesieniu opłaty za postój oraz zwrotnego depozytu 10 Eur za kartę.

Opłata za dłuższy postój w „Low season”, w przypadku Eternity wyniosła circa 9,8 Eur za dzień, co było ceną na tyle konkurencyjną, że zdecydowałem się zatrzymać tu na zimę.

Marinę od miasta dzieli ok. 20 min. spacer, dlatego nieocenione usługi oddaje rower, którym centrum osiąga się w kilka minut, a jadąc świetnie utrzymanymi ścieżkami rowerowymi, można w godzinę objechać „stary” Kadyks dookoła. Najbliższy market sieci Carrefour znajduje się przy, historycznym, prawdopodobnie najstarszym, rynku w Hiszpanii - Mercado Municipal (36°31'51.45"N, 6°17'54.25"W) będącym atrakcją turystyczno-kulinarną. Z dworca kolejowego Renfe (36°31'41.81"N, 6°17'15.94"W) można wybrać się z wizytą do Sewilli. Strona mariny: https://www.andalucia.org/en/cadiz-sports-puerto-america

 


34. Cádiz (Kadyks)  - Marina Puerto America (źródło: Google Earth)

.

 


35. Cádiz z lotu ptaka (źródło: Google Earth)

.

Założony przez Fenicjan ok. 1100 r.p.n.e. Kadyks miał wielkie znaczenie w historii żeglugi. Swoje najlepsze lata przeżywał w epoce odkryć geograficznych. Kolumb zaczynał w Kadyksie
2 i 4 wyprawę. Miasto stało się głównym portem obsługującym ruch z Nowym Światem, a przez to również głównym celem wrogów Kastylii. W 1587 angielski korsarz Francis Drake zniszczył hiszpańską flotę stacjonującą w Kadyksie. W historii Anglii wydarzenie to nazwano The Singeing of the King of Spain's Beard (Osmalenie brody hiszpańskiego króla). Ślady dawnych bitew morskich są widoczne w mieście, np. w postaci kul armatnich tkwiących do dziś w murach kamienic.

Poniżej, na fotografii Filipa Gregorowicza, Jose Louis de la Rosa, prezentujący kulę armatnią tkwiącą nadal w murze jego rezydencji. Historia bitwy morskiej pod Barú (Cartagena de Indias) z 8 czerwca 1708, opowiedziana ustami potomka hiszpańskiego generała porucznika marynarki wojennej i generała galeonów, w XVIII wiecznej Hiszpanii, Nicolása de la Rosa, wraz z prezentacją oryginalnych rozkazów bitewnych, zasługuje na odrębne potraktowanie.

 


36. Kulę armatnią prezentuje Jose Luis de la Rosa -  potomek hiszpańskiego generała porucznika marynarki wojennej i generała galeonów w XVIII wiecznej Hiszpanii, Nicolása de la Rosa.    fot. Filip Gregorowicz

.

Miasto, ze wszystkich stron otoczone wodami Atlantyku, którego mieszkańcy są niezwykle gościnni i przyjaźni, jest jedną wielką atrakcją turystyczną i kulinarną a jednocześnie zabytkiem.

Miejsca „must see” to: Catedra de la Santa Cruz (36°31'43.65"N, 6°17'43.52"W), Plaza San Juan de Dios (36°31'49.53"N, 6°17'32.26"W), Ogrody Parque Genoves (36°32'7.45"N, 6°18'17.13"W), La Caleta - kąpielisko i jedna z miejskich plaż (36°31'51.13"N, 6°18'20.60"W) gdzie wieczorem pojawiają się tłumy oglądające spektakularne zachody słońca i gdzie kręcono jeden z odcinków Bonda, Twierdza Castillo de San Sebastian (36°31'40.22"N, 6°18'55.03"W), która również wystąpiła w „Bondzie”, Mercado Central de Abastos (36°31'50.45"N, 6°17'53.02"W), gdzie można dobrze zjeść niemal o każdej porze dnia,  czy Teatro Romano de Cádiz (36°31'43.49”W, 6°17'37.51").

.

Wieczorem można się wybrać na pokaz tańca flamenco w Peña Flamenca la Perla de Cádiz (36°31'34.63"N, 6°17'27.34"), względnie usiąść w jednej z dziesiątek restauracji oferujących znakomitą kuchnię. Jeśli odwiedzicie Cadiz w czwartek, to koniecznie trzeba posłuchać Claustrovadores – nieformalnego zespołu muzyków, składający się z miejscowych lekarzy i artystów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się na wspólne muzykowanie, zwykle w Restaurante El Aljibe na Calle Plocia, tu: https://www.youtube.com/watch?v=zwLZY5k8J8A)

Zaplanować postój w Kadyksie naprawdę warto i to nie na 1 czy 2 dni, lecz dłużej. Tu nikt nie będzie się nudzić, bez względu na porę roku.

.

Jacek.

 

Komentarze
dziękuję, informacje przydatne Damian Święs z dnia: 2023-12-17 15:30:00
Cztery NAJ Adam Narloch z dnia: 2023-12-17 19:20:00