SAMOTNICZY REJS s/y „ETERNITY” NA POŁUDNIE EUROPY – cz. I

Zapowiadana i oczekiwana relacja z  samotniczego rejsu Jacka Guzowskiego jest tak obszerna i szczegółowa, że musiałem podzielić ją na kilka odcinków. W dzisiejszym newsie znajdziecie multum praktycznych informacji na takie tematy: trasa, prezentacja jachtu, takielunek, wyposażenie nawigacyjne, wydawnictwa nautyczne, ratunkowe i bezpieczeństwa, wyposażenie pokładowe, elektryczne, hotelowe i inne, ubezpieczenia. Planujący podobny rejs powinni sobie te informacje wydrukować, bo to użytkowo forma najbardziej poręczna. Na marginesie – dużo pieniędzy potrzeba.

Jackowi dziękuję.

Zapraszam do lektury. Kolejny odcinek wkrótce.

Zyjcie wiecznie !

Don Jorge

====================================

Drogi Jerzy,

Przesyłam wersję końcową, choć pewnie wciąż niepełną. Niech służy ludziom. Można dzielić się swoimi przemyśleniami w nieskończoność, ale kiedyś trzeba proces pisania zatrzymać. 

Chciałbym, żeby treści które przekazuję były traktowane jako własne, subiektywne, przemyślenia, a nie "prawdy objawione".  Żeglarstwo jest jedną z niewielu dziedzin, w którym każdy może znaleźć własną drogę (cruising, żeglarstwo pełnomorskie, przybrzeżne, zatokowe, słodkowodne czy ściganie się w regatach). Każda jest piękna i każdy może realizować się jak chce i jak potrafi. Każdy ma też swoje własne przemyślenia a jeśli żeglarstwo traktuje poważnie, chętnie sięga po doświadczenia innych, przystosowując je, w całości lub w części, do swoich potrzeb albo odrzucając je. Ważne, żeby śledzić co się dzieje i wyciągać własne wnioski. To  dziedzina, w której proces nauki i zdobywania doświadczeń, nie jest nigdy procesem ukończonym.

.

Kiedy wspomniałeś o lekceważeniu przez "starych kapitanów" w odniesieniu do "Praktyki bałtyckiej...." powiem tylko, że nic tak nie irytuje jak "skostniałe umysły" i kompleksy osób, usiłujących narzucać innym swój punkt widzenia. 

.

Piszę to będąc wciąż pod wrażeniem "Święta demokracji" jakiego jesteśmy świadkami od wczoraj, a właściwie od 15 października 2023. Moja dusza się raduje. Dzielę się tą radością, bo wiem, że Twoja również :).

.

Robisz wspaniałą robotę i oby starczyło Ci sił na kontynuację przez długie lata. Twoje "locyjki" mam w postaci "twardej" i wiem, że są materiałem, z którego korzystali i nadal korzystają liczne rzesz żeglarzy, traktujących poważnie to co robią. To pozycje które uczą, uświadamiają z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć na morzu i do jakich pozycji sięgnąć, żeby swoją wiedzę pogłębiać.

"Morze laika wypluje" - Nie pamiętam kto jest autorem tego stwierdzenia.  To jeden z mocniejszych cytatów jakie krążyły w środowisku żeglarskim, kiedy blisko 50 lat temu stawiałem pierwsze kroki w żeglarstwie morskim, a które wciąż aktualne, motywując do ciągłego zdobywania wiedzy i doświadczeń.

Chwała Ci za wszystko co robisz !

Łączę serdeczne pozdrowienia i uściski

Jacek

Wyprawa s/y „Eternity”, na południe Europy, lata 2022 - 2023 – PODSUMOWANIE.

.

Wyprawa jachtu żaglowego „Eternity” na Atlantyk, nie miała być powtórką wyprawy z lat 2014-2015, lecz samotnym rejsem okrężnym w formule no stress – dokąd wiatr zawieje”, w kierunku ciepłych rejonów Europy, mającym oprócz samej przyjemności żeglowania oceanicznego, dowieść, że ani 68 letni skipper ani 45 letni jacht, nie wybierają się jeszcze na żeglarską emeryturę.

.

Wyprawa rozpoczęła się 17 lipca 2022r w Trzebieży. Po 379 dniach (rok i 2 tygodnie) i przepłynięciu 4.390 Nm, „bez strat w ludziach i sprzęcie”, jacht w dniu 30 lipca 2023r powrócił do Trzebieży.  Założony cel wyprawy został osiągnięty.

.

Trasa rejsu oraz odwiedzone porty, w porządku chronologicznym:

Rok 2022: Trzebież, Świnoujście, Stralsund (D), Warnemunde (D), Laboe (D), Brunsbuttel (D), Helgoland (D), Ijmuiden (NE), Blankenberge (B), Dieppe (F), Cherbourg (F), L’Aber Wrac’h (F), A Coruna (E), Muxia (E), Porto Leixos (P), Lisbona (Marina Alcantara) (P), Portimao (P), Kadyks (E) – cel wyprawy. Rok 2023: Kadyks (E), Portimao (P), Lizbona (Marina Oeiras) (P), Porto (Douro Marina) (P), Muxia (E), A Coruna (E), L’Aber Wrac’h (F), Cherbourg (F), Dunkierka (F), Ijmuiden (NE), Vlieland (NE), Brunsbuttel (D), Laboe (D), Warnemunde (D), Stralsund (D), Trzebież.  Opis portów zamieszczam w dalszej części.

 

 

 

1. Trasa rejsu Eternity 2022 – 2023 (źródło: Google Earth)

.

JACHT I WYPOSAŻENIE:

 

JACHT, żaglowy „ETERNITY”, nr rej. POL12121

Typ Dompcruiser 860, zbudowany w 1978r w holenderskiej stoczni Abmas Jachtwerft, Sneek. Długość 860 cm (28 stóp), szerokość 2,78 m, zanurzenie 1,2 m. Kadłub stalowy z blachy okrętowej grubości 4mm (first class ships mild steel). Mimo upływu 45 lat kadłub jest zdrowy - pomiary blach wykazują nikły ubytek grubości poszycia. Kadłub ma pełny kil. Płetwa sterowa stalowa, grubości 10mm (podparta na kilu). Ciężar jachtu bez wyposażenia 5000 kg, w tym 1350kg - balast.

 

 


2. Eternity w marinie Trzebież, w dniu zakończenia wyprawy 30.07.2023r    (zdjęcie ze zbiorów własnych JG ©)

.

 

ŻAGLE:

Trzy groty (po 3 refbanty na każdym).  Genua na rolerze Harken i trzy  fokżagle, trajsel, dwa foki sztormowe, spinaker.

.

 

TAKIELUNEK:

Maszt – profil Z Spars 143x96 (2017 - W. Marciniak, Szczecin), wyposażony w stopnie. Bom Spars (2017). Sztag sztywny z rolerem Harken ESP1. Babysztag wypinany, z hakiem typu „pelikan”. Spinakerbom.

.

 

SILNIK

Stacjonarny silnik NANNI N3.21,  20 KM. Przekładnia YMC40 2,6:1R. Wał homokinetyczny Python-drive, stała śruba trzypłatowa. Za śrubą, na wale, nóż do cięcia lin. Zbiornik główny diesla Vetus 80 l.

.

 

WYPOSAŻENIE NAWIGACYJNE, RADIOWE i ELEKTRONICZNE i inne:

Radar Furuno M-1623, GPS32 Furuno. GPS Garmin ręczny. AIS Carbon CTRX. Navtex Clipper. Echosonda Furuno, Radio stacjonarne UKF-ICOM IC-M411 z DSC. Ręczna UKF ICOM IC-M71. Autopilot Raymarine SPX-5 rumplowy (+1 siłownik rezerwowy). Autopilot Raymarine Evolution EV-100 (+1 siłownik rezerwowy). IPad Air Wi-Fi, GPS Apple – z programem ISailor (Wartsilla)  i zestawem ponad 40 map, w wodoodpornej obudowie – jako główny chartploter w kokpicie. Kompas z namiernikiem. Laptop nawigacyjny stacjonarny DELL z oprogramowaniem nawigacyjnym OpenCpn i zestawem map na cały świat (w rezerwie). RaspberyPi4 - generuje sygnał Wi-Fi, podając dane dotyczące żeglugi, w tym z AIS, na charploter (Ipad Air) i komputer. W kokpicie display Raymarine 70i. Radioodtwarzacz CD Sony (2 zakresowy UKF,LW) + 4 mocne głośniki w mesie.

.

Antena aktywna Wi-Fi, zbierająca sygnał z ok. 1 km, umożliwiająca dostęp do Wi-Fi, np. na kotwicy. Telefon satelitarny Isatphpone Pro (INMARSAT) z zapasem kart prepaid. Zestaw lamp nawigacyjnych - top masztu: Lampa 3 – sektorowa LED + lampa kotwiczna LED, lampa silnikowa LED.

Oświetlenie kokpitu 2 lampami LED z bramy rufowej. Oświetlenie „hotelowe” LED. Szperacz - FENIKS HT18, zasięg 1000m.
Samoster wiatrowy/windvane ARIES (to wprawdzie nie elektronika, ale ważne urządzenie). I inne.

.

WYDAWNICTWA NAUTYCZNE:

Jimmy Cornell World Woyage Planner,  Jimmy Cornell’s – Ocean Atlas. Wielki zbiór locji  NGA, spis świateł NGA, MKS, MPZZM, Jerzy Morzycki - „Jachtowy Poradnik medyczny”, Międzynarodowy Kod Sygnałowy i inne niezbędne wydawnictwa – większość w plikach [*.pdf], część w wydrukach.

.

WYPOSAŻENIE RATUNKOWE I BEZPIECZEŃSTWA:

Tratwa ratunkowa LALIZAS 4 osobowa Soft pack (Iso-Raft CE ISO 9650-1); EPIRB Kannad Safelink Manual+GPS; Radiopława osobista PLB-1; Kamizelki ratunkowe Crewsaver x3, Kamizelka Lalizas 1x; koło ratunkowe z pławką świetlną i z 30m linki; rakiety spadochronowe, flary, pławka dymna; Radio UKF z DSC. Reflektor radarowy.  Dodatkowe, szczelne, klapy,  zamykające obydwie zejściówki,  odcinające wnętrze jachtu, na wypadek bardzo złych warunków. Komplety „szelek”, lifeliny. Na pawęży drabinka składana, umożliwiająca wejście na jacht w razie przypadkowego rozstania się z nim. Lina bezpieczeństwa, długości ok. 30m wleczona za jachtem – w przypadku wypadnięcia za burtę pociągnięcie za linę wychyla ster i zatrzymuje jacht, stawiając go w dryf (opis dalej).

.

 

WYPOSAŻENIE POKŁADOWE:

KOTWICE:  kotwica CQR 18kg; kotwica Rokna 20kg; kotwica Fortress 10kg, (74 mb łańcucha 8mm).  Winda kotwiczna manualna Vetus. 2 dryfkotwy + 100m liny poliamidowej
20 mm. Rumpel rezerwowy (stalowa replika rumpla oryginalnego).

.

POMPY ZĘZOWE:  pompa kokpitowa – 1x Whale Henderson Compac 50. Pompa pod pokładem – 1x Whale Henderson Compac 50. Pompa elektryczna Seaflo, w trybie automatycznym lub manualnym.

.

Osłony od słońca i deszczu: Sprayhood, oraz łatwo dostępny tent przeciwdeszczowy/przeciwsłoneczny z dodatkowymi, wpinanymi ściankami bocznymi, zabudowa domkowa kokpitu na stelażu stalowym, składany nawiewnik na luk przedni, pokrowiec na grota, fartuchy przeciw-bryzgowe - wszystko wykonane z tkaniny Sunbrella.  Brama rufowa. Instalacja do zbierania deszczówki. Zestaw cum i szpringów z liny fi 16 mm z amortyzatorami gumowymi. Niezliczona ilość drobnego wyposażenia pokładowego: bloczki, szekle (w tym, miękkie), karabińczyki, kausze itp. Dziesiątki metrów zapasowych lin różnej grubości.

.

 

WYPOSAŻENIE ELEKTRYCZNE:

4 Akumulatory  AGM 95 Ah Varta Professional (2021), połączone równolegle, w układzie 3+1. Wyłącznik główny instalacji/przełącznik trybu pracy banku akumulatorów. Panele solarne: 2 x 100 W w połączeniu równoległym, z regulatorem MPPT Victron 75-15 (Bluetooth), zainstalowane na stałe na bramie rufowej. Mobilne panele solarne 2x100 W z regulatorem MPPT Victron 75-15 (Bluetooth) rozkładane, w razie potrzeby, na owiewce nadkokpitowej (wulgarnie zwanej – „szprycbuda”). Generator wiatrowy Rutland 540 50W, zainstalowany na bramie rufowej – nie sprawdził się i pozostaje w rezerwie. Kontroler baterii - Victron Battery Monitor BMV 712 (Bluetooth), umożliwiający stałe monitorowanie stanu baterii. Ładowarka akumulatorów Victron 30A Bluetooth, Inwerter AEG SW 600 sinus. Urządzenia Victron umożliwiają zdalny podgląd pracy urządzeń na ekranie telefonu, za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

.

 

WYPOSAŻENIE HOTELOWE, SANITARNE, KAMBUZOWE:

Pięć koi – koja podwójna w forpiku, koja pojedyncza w mesie, 2 hundkoje w kabinie rufowej (chwilowo służą jako magazyn wyposażenia). Oświetlenie kabin i kokpitu – LED. Mesa – wysokość stania 185 cm. Rozmieszczone w całym jachcie, gniazda USB, służące do zasilania elektroniki i ładowania telefonu.

.
Ogrzewanie Webasto Air Top 2000. Zbiornik wody nierdzewny, poj.130l. Elektryczna pompa wody słodkiej i rezerwowa, nożna, „Whale baby”. Elektryczna pompa wody zaburtowej i rezerwowa, nożna, „Whale baby”. Zlewozmywak nierdzewny z bateriami. Na wszystkich przewodach/rurach mających połączenie z otworami burtowymi poniżej linii wodnej zainstalowano zawory zwrotne.

.

Kuchnia spirytusowa 2 palnikowa Origo 3000. Piekarnik Omnia backofen – do wypieku chleba i ciast. Chłodziarko-zamrażarka stacjonarna 12V. Toaleta morska Plastimo manualna ze zbiornikiem „grey water” 30l. Składany nawiewnik na luk przedni z siatką anty-moskito.  Odsalarka wody morskiej manualna – Katadyn 35 o wydajności 4l/h.  Filtr do wody Katadyn Pocket. Oczekiwana autonomia żeglugi – min. 6 miesięcy (przy żegludze solo).

.

WYPOSAŻENIE INNE:

Ponton Kolibri 245 (2021) + silnik Honda BF 2,3 LCHU. 2 stanowiska do wędek (big game), prysznic na rufie zasilany elektryczną pompą wody zaburtowej. Rower składany Wigry 3. Bogaty zestaw elektronarzędzi akumulatorowych: szlifierka kątowa, wiertarki, wyrzynarka, nagrzewnica, pistolet do kleju na gorąco, lutownica i wiele innych. Bogaty zestaw narzędzi ręcznych, części zamiennych i materiałów do wszelkiego rodzaju napraw.

.

UBEZPIECZENIE:

Jacht posiada polisę OC Third Party Insurance) Pantaenius (do 5 mln EUR) – w większości marin wymagane jest okazanie polisy.  Ubezpieczenie kosztów leczenia w Europie – karta EKUZ.
Polisę ubezpieczenia kosztów leczenia na cały świat i cały okres wyprawy wystawiła UNIQA.


.


  

3a i 3b.  Jacht „Eternity” w śluzie Kanału Kilońskiego, sierpień 2022r    (ze zbiorów własnych JG ©)

Ciąg dalszy w kolejnym newsie SSI

 

Komentarze
Brak komentarzy do artykułu