KALKBRAENDERIHAVNEN – MARINA W KOPENHADZE

KALKBRAENDERIHAVNEN –  KOPENHAGA 

(55o43,0’N  i  012o346’E)

.

Kalkbraenderihavnen (Sundkrohgen) jest dogodną, średniej wielkości (285 stanowisk)

kopenhaską przystanią  jachtową, o statusie mariny -usytuowaną jakby „w oficynie”

wielkiego, znanego portu Svanemollehavnen. Wszystko mi się tu podoba oprócz… nazwy.

Trzeba mieć ponadprzeciętne zdolności onomatopeiczne, aby wymówić tę nazwę na

jednym przydechu. Dlatego też żeglarze - cudzoziemcy najczęściej nazywają tę przystań

po prostu „Kalkhavnen”.

.

.

.

.

.

.


Przystaniowe grillowisko.

.

.

   Innym wyróżnikiem przystani jest stan permanentnej rozbudowy. W „Żaglach” kiedyś pisałem: „Wpływając tam latem 1996 roku poczułem się zupełnie zdezorientowany. Dwa lata wcześniej cumowałem tam moją „piątką”.  Wydawało mi się, że wszystko dobrze pamiętam, własnoręcznie sporządzony planik tej przystani był w „Żaglach” publikowany, najnowsze mapy miałem przed sobą. Nic się nie zgadzało. Luka jednego sezonu między wizytami  wystarczyła, aby marina została dokumentnie przebudowane..

 


/

.

Widocznie fale sztormów północnych okazały się zbyt dokuczliwe. Ułożono kamienne ostrogi, nabrzeże południowe zamieniono w narzutową pochyłość, pomosty przeniesiono na nabrzeże wschodnie, Bosmanat i sanitariaty pozostały jeszcze na Lantrupskaj, ale podejrzewam, że w roku 1997 wszystko  znajdzie się po przeciwległej stronie”.

  Stało się tak, jak przewidziałem. Niepohamowany entuzjazm, zapał i pracowitość żeglarzy-armatorów z Copenhagen Boat Centre sprawiły, że przystań Kalkbraenderihavnen obecnie wygląda tak jak na planiku obok zamieszczonym. Nie ośmielam się sugerować, że właśnie to co zobaczycie już podczas wizyty w 2022 roku będzie takie jak na tym „nikiforku”.


Przystań widziana z nabrzeża zachodniego

.

   Basen przystani ma wymiary 400 x 190 m. Gwarantowane głębokości nie są mniejsze niż 2,5 m. Jachty „normalnej” wielkości cumują  do ośmiu pomostów. Dziobami do pomostów, rufami do pali. Jachty dłuższe niż 14 metrów cumują longside do nabrzeża zachodniego. Nie wiem natomiast gdzie Bosman skieruje skippera wielokadłubowego jachtu.

   Telefony do Bosmana: +45 22 92 97 11 oraz + 45 39 29 60 57.  Opłaty postojowe: jachty do 10 m – 150 kr,do 12 m – 170 kr, do 14 m – 230 kr. Oferta usług przystani jest pełna: sanitariat z sauną, toalety, prąd i woda na stanowiskach cumowniczych, WiFi, żuraw, dystrybutor paliw, sklepik żeglarski, punkt odbioru fekaliów, wymiana butli gazowych, serwis silnikowy, grillowisko, restauracja. Do supermarketu spacerek 15-minutowy. Do autobusu i stacji SKM tak jak w opisie Svanemollehavnen.

   PODEJŚCIE. Opis zupełnie taki sam jak do sąsiedzkiego portu jachtowego. Tyle, że trochę dalej na południe przez Kalkbraenderilobet wzdłuż nabieżnika krk. 208O, prowadzącego do światła Iso.R.4s.

Miłego postoju.

.

JERZY KULIŃSKI

INFORMACJA  DLA  PLANUJĄCYCH  REJS  DO  SUNDU


 

Komentarze
Brak komentarzy do artykułu