ZIMA JUŻ MÓWI - A KUKU !
Podczas wizytacji zakładu szkutniczego Michała Kozłowskiego w Aninie - dopraszałem się częstszych kontaktów z SSI, czyli nadsyłania newsów, choćby to miały być tylko newsiki. O czym? Nie tylko o żeglowaniu, ale i o tym na czym Michał, jako profesjonalista zna się najlepiej. Czyli także o troskliwej przedzimowej opiece armatorskiej nad jachtem w okresie najmniej mu sprzyjającym. A więc o zabieraniu do ciepłego domu akumulatorów (i podładowywaniu ich co miesiąc), elektroniki, śpiworków, poduszeczek i resztek zapasów żywnościowych. O przygotowaniu silników do zimy napewno szerzej napisze Tadeusz Lis. A plandeki to ja radziłbym nie wiązać na sztywno, ale obciążyć dookoła kanisterkami po oleju - wypełnionymi wodą. Plandeka wiosną okaże Wam swoją wdzięczność.
Michałowi dziękuję
Zyjcie wiecznie !
Don Jorge
----------------
Przygotowanie jachtu do zimy
W wielu jachtach są instalacje wodne wymagające osuszania na zimę. Jeśli w jachcie jest zbiornik z wodą pitną to warto wszystko wypompować i jeśli jest rewizja to odkręcić i wytrzeć do sucha. Rewizję zostawić otwartą najlepiej, ale wiosną koniecznie przed tankowaniem zakręcić i sprawdzić tankując. Krany i zawory pozostawić otwarte. Instalacja wody zaburtowej też wymaga osuszenia, pompy nieraz mają zawory zwrotne i wydmuchanie przez otwarty kran nie działa. Pompę warto odłączyć od instalacji i wydmuchać resztkę wody, często tak zostaje na zimę rozpięta. Znam kilka przypadków ZATOPIENIA jachtów wiosną z tego powodu więc koniecznie jakaś kartka na stole albo inny znak . Instalację wc morskiego osuszamy a na koniec borygo warto przepompować. Silnik stacjonarny - do poboru wody podpinamy borygo, odpalamy silnik i czekamy aż wydechem zacznie chlapać płynem kolorowym.
Wszelkie szafki i bakisty warto zostawić otwarte, materace pionowo niech się wietrzą.
Jachty raczej stawiajmy na lądzie w poziomie albo ze spadkiem do rufy. Wiele typów jachtów ma kieszeń suwklapy bez odpływów z przodu. Jeśli jacht będzie stał przechylony na dziób to deszczówka napełni kieszeń i zacznie napełniać wnętrze jachtu. Takie przypadki też znam, wiosną zobaczyć wnętrze jachtu z wodą po kostki to przykry widok. Oczywiście plandeka zabezpiecza przed tym ale bywa że zwieje ją. To jachty bardzo popularne na Mazurach: Vivy, Corvety, Sasanki 660, Laguny 25. Jeśli akumulatory zostaną w jachcie to warto naładować przynajmniej.
Pozdrawiam
Michał Kozłowski
www.uslugiszkutnicze.pl
Komentarze
a ja tak przygotowuję zimowanie Włodzimierz "Bury Kocur" Ring z dnia: 2014-10-26 19:30:00