Bywalcy Basenu Żeglarskiego im Gen Mariusza Zaruskiego (teraz przezywanego - "Mariną Gdynia" ) znają doskonale żaglowiec "Norda". Nawet ja tam kiedyś piwo pod pokładem piłem. Wiedziałem że to stary statek, ale nie podejrzewałem, że starszy ode mnie. A do tego taka barwna historia. Autorzy newsa piszą, że powodem zmiany bandery była narodowośc obecnego właściciela. Może to i prawda, ale ja po swijemu podejrzewam inny powód. Zwłaszcza, że na rufie napisano "Gdynia" :-)
Tu klik za "Nordę"
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
=====================================
Jacht w Gdyni to nic specjalnego, ale jacht, który spędził w tym regionie 80 lat życia to z pewnością powód do świętowania. Kiedy jednak taki jacht jest w stanie zainspirować jednego z najznakomitszych kompozytorów, Henri Seroka, do stworzenia kompletnego albumu z ezoteryczną muzyką, wtedy naprawdę musimy to świętować już razem. Z tej okazji zapraszamy Państwa na konferencję prasową oraz krótki rejs na tymże jachcie w dniu 25 lipca 2008r.
______________________________
Jacht, o którym mowa powyżej to s/y "Norda". "Norda", której portem macierzystym jest Gdynia, to drewnianym żaglowcem liczący 20 m długości. Jej historia jest ściśle związana z historią Polski. "Norda" zbudowana została w 1928 r na zlecenie MIR (Morski Instytut Rybacki) jako kecz gaflowy i ochrzczona imieniem „Ewa” służyła w pierwszych latach swojego życia jako statek badawczy MIR’u.
W 1939 roku z powodu problemów z drewnem na kadłubie "Norda" została przeznaczona do zniszczenia. Jednak Antoni Budzisz postanowił ją wykupić i odbudować jako kuter rybacki. Wybuch wojny przerwał odbudowę, jednak w 1942 r. udało się remont zakończyć i Norda, nazywana wtedy Putzig 2, rozpoczęła swoją pracę jako rybak.
W 1945 r. kuter został uprowadzony przez odwracających się żołnierzy i pocztowców niemieckich i wykorzystany do ucieczki do rozpadającej się Rzeszy. Po wojnie odnaleziono ją i sprowadzono do Władysławowa, gdzie przeszła niezbędne naprawy, otrzymała nowe imię WŁA - 17 i przez wiele lat służyła do połowów ryb.
W połowie lat 80tych ponownie zdecydowano, że zostanie zniszczona i pozostawiono ją zapomnieniu. Jednak ponownie została ocalona, tym razem przez Grzegorza Wodniaka, który w 1985 r. odkupił ją za symboli kwotę i poświęcił 10 kolejnych lat na jej całkowitą odbudowę. Norda otrzymała wtedy nie tylko nowe imię, ale także dwa maszty i nowy typ ożaglowania – kecz sztakslowy, zwany także Va Marie.
W 2004 r. "Norda" została kupiona przez Philippe De Brouwer, który zawodowo pełni stanowisko prezesa KBC TFI S.A. W związku z pochodzeniem nowego właściciela "Norda" przeszła pod banderę belgijską, ale jej portem macierzystym nadal pozostałą Gdynia. Nowy właściciel wraz z wieloletnim kapitanem "Nordy", Kazimierzem Hudakiem starają się utrzymać "Nordę" w tradycyjnym marynistycznym duchu i chcą dzielić się tą atmosferą z osobami, które zainteresowane są jej wynajmem.
S/y "Norda" jest rekordzistką w kilku kategoriach: największy i najstarszy zarejestrowany jacht w swojej klasie w Belgii, jeden z najstarszych jachtów w swojej klasie w Trójmieście i jeden z nielicznych z jachtów z ożaglowaniem sztakslowym na polskim wybrzeżu. Dzięki swojej unikalności Norda zagrała także główną rolę w kilku projektach telewizyjnych jak: „Święta Wojna”, „Załóż się”, National Geographic.
Norda witała, służyła i żegnała wielu właścicieli, kapitanów, a nawet ustrojów politycznych. Ale zawsze była obecna nad polskim morzem i tu pozostanie będąc częścią naszego kulturowego dziedzictwa i pracując jako jacht, który może być wyczarterowany przez każdego, kto ma ochotę poczuć jej niecodzienną atmosferę.
Co łączy "Nordę", jej właściciela i znanego kompozytor Henri Seroka? Przede wszystkim belgijsko – polskie (polsko – belgijskie jak kto woli) pochodzenie, pasja do żeglarstwa, a także sentyment do miasta Gdynia, gdzie kompozytor został kilkakrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmowym, a Norda spędziła większość życia. Wszystkie te „słabości” zaowocował wspólnym albumem z ezoteryczną muzyką.
Autorem muzyki jest Henri Seroka, któreg ojciec służył w czasie II Wojny Światowej pod dowództwem Generała Stanisława Maczka wyzwalając wiele belgijskich miasta jak Gent, Antwerpia, Tielt, a także holenderską Bredę. Po wojnie ojciec Henir Seroka pozostał w Belgii dając kompozytorowi polsko – belgijskie korzenie..
Henri Seroka, urodził się w Anderlechcie w Brukseli i jest jednym z najbardziej znanych europejskich kompozytorów. Rozpoczął swoją karierę jako śpiewak. Od 1968 roku do 1988 roku nagrywał albumy dla RCA, CBS, DECCA, HANSA, BARCLAY. Komponował także i produkował dla innych artystów takich jak: Lulu (Londyn), Jean Pierre Kassel (Paryż), Jacques Zegers (Bruksela), Reggie (Nowy Jork), Ivan Rebrof (Frankfurt), Dorothee (Paryż), Gunter Gabriel (Berlin), Peter Straker (Nowy Jork), Izabelle Aubret (Paryż), Ricky Burnett (Bruksela), Betty Dorsey (Londyn), Monica Baranowska (Polska), Eva Nyakas (Węgierska sopranistka).
Kompozytor w swojej twórczości bardzo dużo miejsca poświęca też muzyce filmowej i telewizyjnej m. in.: Alicja i Ataturk, a także polskie produkcje, przy których Seroka od lat współpracuje z reżyserem Jackiem Bromskim, tworząc najbardziej "płodny" duet "reżyser-kompozytor" w naszym kraju. Zilustrował swoją muzyką na przestrzeni ostatnich 25 lat praktycznie wszystkie projekty tego reżysera, m.in. "Zabij Mnie Glino", "Sztukę Kochania", "To Ja Złodziej", "Karierę Nikosia Dyzmy", „U Pana Boga za piecem” czy „U Pana Boga w ogródku”.
Warto wspomnieć, że poza muzyką filmową, artysta komponuje też oratoria, muzykę poważną i klasyczną, koncertując po Europie, aktualnie ze swoim dziełem Credo. Zajmuje się również muzyką rozrywkową. Był autorem oprawy muzycznej do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 roku, oraz Olimpiady w Los Angeles w 1984 roku, gdzie odpowiadał za skomponowanie muzycznej reprezentacji państw europejskich. Napisał też ścieżkę dźwiękową do jednego z najbardziej znanych filmów animowanych dla dzieci - "Smerfy".
Spotkanie z s/y "Nordą", jej historią, morzem i horyzontem tak bardzo zainspirowało artystę, że postanowił on na jej 80te urodziny stworzyć wyjątkowy album z nastrojową muzyką przybliżającą nas do odczuć towarzyszących nam w czasie żeglowania na niej.
10 lipca 2008 pozwolimy sobie przesłać do Państwa kolejny komunikat prasowy, w którym zawrzemy więcej szczegółowych informacji na temat konferencji prasowej na s/y "Norda" w związku z wydaniem płyty z muzyką Henri Seroka. Już teraz możemy zaprosić Państwa na spotkanie z artystą w trakcie konferencji, a następnie wspólny rejs po Zatoce Gdańskiej przy nastrojowych melodiach z płyty.
Bardzo proszę o potwierdzenie obecności (e-mail: Joanna@norda.net.pl ) na konferencji i wzięcia udziału w rejsie, gdyż ze względów bezpieczeństwa liczba osób na rejs ograniczona.
Kontakt telefoniczny: Joanna De Brouwer + 48 600 92 90 59,
Philippe De Brouwer +48 606 549 328
Więcej informacji na temat s/y "Norda" znajdziecie Państwo na stronie www.norda.net.pl
Więcej informacji o Henri Seroka znajdziecie Państwo na stronie www.henriseroka.com