zajmują się równolegle Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych oraz szczecińska Kancelaria Prawna – adwokata
i żeglarza w jednej osobie – Patryka Zbroji. Nie mnie osadzać czy dmuchają zgodnie w jedną rurę. Nie znam się,
więc się nie mądrzę. Może pojawią się jakieś podnewsowe komentarze. Ale ten news dotyczy wodniaków śródlądowych.
Pisze Wojciech Skóra, osoba w temacie bardzo kompetentna, ale i On nie chce się denerwować.
.
.
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
---------------------------------------
Witaj Szanowny Don Jorge,
Przesyłam Ci do wiadomo ci pismo jakie otrzymałem z MGMiS .
Na pewno zaciekawi wielu wodniaków odpowiedz w sprawie uprawiania turystyki wodnej od dnia 20.04.
Pozostawiam to bez jakiejkolwiek interpretacji, każdy wyczyta co będzie chciał . Ostateczna wykładnia i decyzja i tak będzie zależała od napotkanych organów kontrolnych ?? .
Sam nie będę tego oficjalnie komentował (denerwowa się), nie chcę też ……………………………..
Ale mam też zdecydowanie dobrą wiadomość , jeszcze nie ogłoszoną ale ju postanowioną. Do końca roku wszystkie jednostki turystyczne i żegluga towarowa zostaną zwolnione z opłat za luzowanie. Może niewiele, ale to dobry krok na drodze do całkowitego zaprzestawia egzekwowania takich opłat od jednostek turystycznych (dochód jest niższy niż koszty jego uzyskania). Walczę o to już od kilku lat, z marnym póki co skutkiem (na przeszkodzie ponoć Dyrektywa Wodna) .
Pozdrawiam Ci serdecznie, życząc nie ustającego zdrówka
Wojtek
-------------------------------------------------
MINISTER GOSPODARKI MORSKIEJ
I ŻEGLUGI SRÓDLĄDOWEEJ Warszawa, dnia 20 kwietnia 2020 r.
DGWiZS.WSR.0210.1.2019.TK
Pan
Wojciech Skóra
Dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK
Szanowny Panie Dyrektorze ,
w odpowiedzi na pismo z dnia 20 kwietnia br. Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w sprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i uprawiania turystyki wodnej w kontekście wprowadzonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii poniżej przekazuję stanowisko Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej i w życiu społecznym związane z ogłoszeniem na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii uregulowane są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697), dalej „rozporządzenie”.
W odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z turystką wodną rozporządzenie stanowi, że do odwołania zakazuje się działalności związanej ze sportem oraz działalności rozrywkowej i rekreacyjnej - ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0. Pozostałe rodzaje działalności gospodarczej związane z turystyką wodną, które nie zostały wymienione w rozporządzeniu rodzajowo lub poprzez odwołanie do właściwego nr PKD, uznaje się za dozwolone z zastrzeżeniem obowiązku zachowania wszystkich ogólnych ograniczeń, nakazów i zakazów wymienionych w rozporządzeniu.
Przepisy rozporządzania nie odnoszą się wprost do uprawiania turystyki wodnej przez osoby fizyczne. Regulacje obowiązujące od 20 kwietnia umożliwiają przemieszczanie się m.in. w celach rekreacyjnych z zachowaniem wymaganych rozporządzeniem środków bezpieczeństwa. Tym samym samo korzystanie z własnego sprzętu do uprawnia turystyki wodnej nie jest zabronione z zastrzeżeniem stosowania wszystkich ogólnych ograniczeń, nakazów i zakazów wymienionych w rozporządzeniu, w szczególności wymienionych w rozdziałach 5 i 8 rozporządzenia.
W kwestii związanej z możliwością czasowego wstrzymania poboru tzw. podatku „dennego”, z opcją jego całkowitego lub częściowego umorzenia uprzejmie informuję, że Zarządzeniem Prezesa PGW Wody Polskie wprowadzona została możliwość zgłoszenia wniosków do regionalnych zarządów Wód Polskich o przesunięcie terminu płatności o 90 dni za dzierżawy gruntów pokrytych wodami. Zgodnie z regulacją po tym terminie będzie możliwość rozłożenia tych płatności na raty lub umorzenie. Powyższą pomoc stosuje się do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wskazaną w przepisach rozporządzenia. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem internetowym: https://wody.gov.pl/aktualnosci/1018-wody-polskie-przygotowaly-wsparcie-dla-podmiotow-gospodarczych
Niniejsze stanowisko nie ma charakteru wiążącego dla organów właściwych w sprawie egzekwowania prawai zostało wydana wyłącznie w oparciu o przedstawiony stan
Z poważaniem,
Anna Moskwa
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
/podpisano kwalifikowanym
podpisem elektronicznym/
Kluczowym do interpretacji pisma z MGMiŻŚ jest przejrzenie Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: PKD). Otóż we wspomnianym dziale 93.0 sklasyfikowano także "działalność przystani jachtowych" - konkretnie pod numerem 93.29.Z "Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna". Dla zaspokojenia ciekawości czytelników - pod tym samym numerkiem zmieściły się także:
- eksploatacja automatów do gier zręcznościowych, nawet na monety,
- działalność parków rekreacyjnych (bez zakwaterowania),
- transport rekreacyjny, np. działalność przystani jachtowych,
- obsługa stoków narciarskich,
- wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego,
- działalność jarmarków i widowisk o charakterze rekreacyjnym,
- działalność plaż, włączając wynajmowanie przebieralni, szafek na ubrania, wypożyczanie leżaków itd.,
- działalność miejsc do tańczenia (np. dyskoteki, sale taneczne),
- działalność producentów i sponsorów przedstawień na żywo, innych niż artystyczne lub sportowe, w obiektach lub poza nimi.
http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/5,2,1505,dzialalnosc-sportowa-rozrywkowa-i-rekreacyjna.html
No więc - wygląda na to że przystanie nie mogą prowadzić działalności. :-(
I tu pierwsze spostrzeżenie: Zakaz w rozporządzeniu dotyczy prowadzonej działalności, a nie podmiotu który ją prowadzi! To znaczy, że jeżeli stowarzyszenie, osoba, przedsiębiorca prócz przystani prowadzi także inną (niezakazaną) działalność - może ona być prowadzona! (tak jak firma posiadająca salon fryzjerski oraz sklep spożywczy - może prowadzić ów sklep, a salon musi być zamknięty)
Drugie spostrzeżenie jest takie, że nie jest ważne jaką działalność podmiot ma zgłoszoną, Istotne jest jaką faktycznie wykonuje. (jeśli stocznia ma zgłoszone budowanie statków (30.11.Z), ale któregoś dnia zajmie się ich demontażem, mimo niezgłoszonej działalności 38.31.Z, to nie zmienia to charakteru faktycznie wykonywanej działalności (a naraża się jedynie na sankcje niezgłoszenia, ale np Vat ma prawo odliczyć).
https://www.ifirma.pl/blog/brak-wlasciwego-pkd-a-podatki.html
Po przydługim wstępie - wracajmy do naszej mariny.
Czym ona się zajmuje?
Wypożycza jachty, łodzie? Udostępnia WC? Umożliwia podpięcie do prądu, tankowanie wody? Odpompowuje ścieki z jachtów? Prowadzi warsztat naprawczy, żaglownię? Umożliwia wypranie ubrań?
Przejrzyjmy zatem katalog PKD, szukajmy:
77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
33.15.Z Naprawa i konserwacja statków i łodzi,
33.12.Z Naprawy silników do łodzi i statków,
33.19.Z Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia. Podklasa ta obejmuje: (m. in.) naprawę lin, olinowania, żagli i brezentu.
35.14.Z Handel energią elektryczną; (podłączenie jachtu do prądu)
36.00.Z Handel wodą; (tankowanie wody),
77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane; (slip, żurawik)
77.32.Z Wynajem i dzierżawa dźwigów samochodowych; (wodowanie żurawiem)
37.00.Z Odprowadzanie ścieków, (lub coś z działu 81); (WC, sanitariaty)
96.01.Z – eksploatacja pralek (w tym samoobsługowych, na monety)
33.11.Z. Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,
33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn;
13.94.Z Produkcja wyrobów powroźniczych, lin, szpagatów i wyrobów sieciowych,
13.92.Z Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych;
52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy (Parking);
52.22.A Działalność usługowa wspomagająca transport morski,
52.22.B Działalność usługowa wspomagająca transport śródlądowy
Uwaga:
55.30.Z – pola kempingowe, namiotowe – to ograniczona “usługa hotelarska” – § 8. 1. 1) k) rozporządzenia o zakazach.
Jednak, na czym polega – tak konkretnie – czynność opisana jako “działalność przystani jachtowych”? Nie mam pojęcia, jednak logika systemu PKD jednoznacznie sugeruje, że wykonywana działalność musi być sklasyfikowana jak najbardziej dokładnie, jak najdetaliczniej.
Już widzę tabliczki na bramie mariny:
"Działalność przystani jachtowej zawieszona (Dz. U. poz. 697)!
Prowadzimy jednak:
- sprzedaż prądu
- sprzedaż wody
- wypożyczanie łodzi,
- WC, prysznice,
- warsztat mechaniczny i żaglomistrzowski
- slip,
------------------------------------------...
Pozdrawiam serdecznie.
Wojtek