WYDRUKUJCIE SOBIE DARŁOWO
Zacznijmy od tytułowego słowa "wydrukujcie". Jeden z Czytelników SSI - Jan Tuszkiewicz z Łodzi w nadesłanym komentarzu delikatnie dał mi do zrozumienia, że nie nadążam. Że niby kto dziś drukuje, kiedy łatwiej, taniej i szybciej zapisuje się na nośnikach elektronicznych? To prawda, zwłaszcza dla młodych - zauroczonych zaletami informatyki i komputerotechniki. Jak wsiadam do tramwaju to absolutnie wszystkie młode damy w wagonie "grzebią" paluszkami w swoich smartfonach. Bo smartfony dzisiaj to najukochyańsze zabawki dziewczyn w każdeym wieku. Przeglądam codziennie telewizyjny Teleexpress, ale papierowe gazety nadal kupuję. Przyjmijmy więc, że tytułowe hasło "wydrukujcie" to tylko zachęta (skrót myślowy), a nie wybór techniki.
Dziś prezentacja Darłowa, w rzeczy samej - Darłówka, czyli północnych przedmieść Darłowa. Czem liczba mnoga? A... bo tych dzielnic mamy dwie: Darłówko Zachodnie i Darłówko Wschodnie. Łącze je wysuwana okazjonalnie kładka o sowieckim wystroju architektonicznym. Nie mogę odżałować starego zabytkowego mostu zwodzonego, który zamiast poddania renowacji został zdemontowany i rozkradziony.
Rozpoznanie wejścia w panoramie brzegu ułatwia oczywiście charakterystyczna budowla latarni morskiej, a nocą jej światło LFl(2)15s. Na głowicach falochronów czerwone i zielone światła izofazowe o okresie 4-sekundowym. Tym, którzy do Darłowa dawno nie zawijali - rzucą się w oczy 2 nowe, duże budynki u nasad falochronów. Ten wschodni to luksusowy apartamentowiec, zachodni u nassady falochronu wewnętrznego. Pozycja 54 26;6"N i 016 22;5"E. Kanał roboczy portu VHF Ch 12. Basenik "poWOPowski" (za kładką po lewej) nadal nie używany.
drukujemy, drukujemy ...
.
zmodernizowany dawny basen kutrowy
.
to jest ten basen, który mi się tak podoba
.
panorama Basenu Rybackiego od SE
.
budowa apartamentowca u nasady E falochronu.
.
wizualizacja zamierzeń inwestycyjnych
.
Czego spodziewać się w Darłowie (stare miasto w głębi lądu) przeczytajcie w locyjce "POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA".
Po wpłynięciu do rozległego awanportu od razu poczujecie ulgę, ale... nie całkowitą. Jeżeli przyjdzie wam oczekiwać na odsunięcie kładki łączącej obie połówki Darłówka - cumowanie do nabrzeża będzie wymagać wyłożenia na prawą burtę absolutnie wszystkich odbijaczy, sklarowania cum oraz przygotowania 2 bosaków. Falowanie w kanale Wieprzy przed kładką nierzadko bywa brutalne.
W Darłówku macie do wyboru Basen Jachtowo-Kutrowy (brzeg wschodni) lub nowy Basen Rybacki (kabel dalej na S, brzeg zachodni). O tym pierwszym basenie było w SSI między innymi dnia 26 sierpnia 2013 http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2311&page=15 , 11 września 2014 http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2321&page=15 , 26 września 2013 http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2328&page=0
Po zachodniej stronie otworem stoi przed wami nowy, przestrzenny, luksusowy Basen Rybacki, którym zawiaduje super uczynny Antoni Hołub. Poznałem go 3 lata temu, kiedy pełnił funkcję gospodarza Baseny Jachtowo-Kutrowego. Przekażcie mu moje ukłony i pozdrowienia. Młodzi nie pamiętają dawne wojskowej definicji - chlebak, jak sama nazwa wskazuje służy do noszenia granatów. Tak jest teraz z tym Basenem Rybackim. Większość cumujących w nim jednostek, to jednostki rybackie, tyle że oznakowane literkami "POL", czyli używanymi do wędkarskich wycieczek na dorsze. Ale normalne jachty też tu cumują. Stawki postojowe takie same jak w Basenie Jachtowo-Kutrowym. Nocą na wejściu do Basenu Rybackiego "palą" światła stałe czerwone i zielone.
Oczywiście cumować też możecie w "sercu miasta", czyli w górę rzeki Wieprzy. Wszędzie blisko, ale nie takie tam luksusy jak w obu w/w basenach.
Po drodze miniecie zacumowany statek szkolny Zespołu Szkół Morskich w Darłowie "Franek Zubrzycki II". Dziwi mnie uparta manifestacja atencji pamięci dawnego członka stalinowskiej Komunistycznej Partii Polski i PPR.
Ostatnia fotografia tego newsa przedstawia marzenia inwestycyjne. Jachty zacumowane w awanporcie będą miało ciężko. 
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
Komentarze
Brak komentarzy do artykułu