KORONA STAREGO GDAŃSKA

A z góry widać o wiele więcej niż z perspektywy ulicy Długiej.
Marian Lenz, Kaszeba i Gdańszczanin namawia Was do kilku wspinaczek. Widoki piękne i pouczające.
Nie zmarnujcie czasu kiedy Wasze jachty szarpią cumy w Marinie Gdańsk,w Górkach Zachodnich lub Błotniku.
Fotografujcie zanim deweloperzy przegrodzą Motławę dwoma kładkami, nie pojawią się na N cyplu Wyspy Spichrzów koszmarne budynki i nie zostanie zarefulowany Kanał Na Stępce.
Śpieszcie się - póki czas !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
---------------------
PS. Fotografia poniżej to nie z wieży, ale z helikoptera.
.
-------------------------------------

Tego lata mamy słoneczne lato !
Wrzesień ma być podobny więc wszystkim Wielce Szanownym Czytaczom i Nie Mniej Czcigodnym Skrytoczytaczom przybywający do Gdańska - żeglarskiej stolicy, polecam zdobycie odznaki "Korona Starego Gdańska z plusem".
Zdobywanie Korony polega na zaliczeniu ośmiu najwyższych punktów miasta. W pierwszym punkcie zaopatrujemy się w książeczkę (5zł) z wykazem i miejscem na stemple. W ostatnim otrzymujemy odznakę.
Do Korony zaliczane są:
1. Wieża Ratusza Głównego Miasta. Wieża posiada wysokość - 82 m, część murowana - 49 m, hełm - 33 m. Do pokonania jest 191 stopni.
2. Wieża Bazyliki Mariackiej. Wysokość wieży do kalenicy wynosi 78 m. Do pokonania 409 stopni.
3. Wieża Więzienna. Wysokość do miejsca widokowego 30 m - najpiękniejszy widok w kierunku wschodnim. Całość z sygnaturką 50 m. Do pokonania 144 stopnie.
4. Kościół św. Katarzyny. Wysokość całości 78,5 m, do punktu widokowego 50 m - 285 schodów. Znajduje się tutaj Muzeum Zegarów Wieżowych. Na wieży tej 300 lat temu obserwacje prowadził astronom Jan Heweliusz. Widok na klif redłowski,Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną i Żuławy. Dodatkowo można zobaczyć anten pierwszego na świecie Zegara Pulsarowego.
5. Punkt widokowy w Centrum Hewelianum na szczycie Góry Gradowej. Ze szczytu niemal 50 m n.p.m. widoczna jest panorama całego Głównego Miasta. Na wzgórzu stoi wzniesiony w 2000 r. Krzyż Milenijny.
6. Latarnia morska w Gdańsku Nowym Porcie. Na szczycie znajduje się jedyna na świecie ażurowa Kula Czasu. Wysokość latarni: 36 metrów, 114 schodów. Wielki podróżnik A. von Humbolt powiedział: "Są trzy najpiękniejsze
wybrzeża w Europie: Złoty Róg, Zatoka Triesteńska i Zatoka Gdańska". Odwiedzenie Latarni Nowy Port to korona Korony
7. Twierdza Wisłoujście. Wysokość 23 m, do punktu widokowego 120 metrów.
8. Wieża Domu Przyrodników. Siedziba Muzeum Archeologicznego. By dotrzeć do punktu widokowego trzeba pokonać 148 schodów. Wspaniały widok na gdańskie zabytki i zachwycająca perspektywa.
A w plusie:
a/ wspaniały widok na Motławę i okolice z tarasu restauracji Muzeum Morskiego
b/ podobny widok z tarasu baru hotelu "Madison" ale z innej strony i widok ku kościołom św.św. Jana i Katarzyny.
R. XXI
Drogi Jerzy,
Pozwolę sobie jeszcze wzbogacić news o Koronie Starego Gdańska dodatkową informacją. Otóż prawdziwą ozdobą owej Korony są gdańscy przewodnicy, a w szczególności taką perłą w koronie dla mnie jest Pani Agnieszka Mencel. Pani ta jest z zawodu historykiem, licencjonowanym przewodnikiem, a oprowadza wycieczki po Twierdzy Wisłoujście , i nie tylko, bo również także po całym Gdańsku. Ale jak oprowadza! Jest prawdziwym pasjonatem Gdańska i istną skarbnicą wiedzy (pogooglujcie trochę). Przekazuje historię tak, że same uszy się otwierają i wiedza płynie prosto do wnętrza głowy, przy czym robi to w sposób naturalny i z wdziękiem osobistym. Nawet gdańszczanom z dziada pradziada polecam wycieczkę do twierdzy, a na pewno nie pożałujecie, czegoś ciekawego się dowiecie, czego nie przeczytacie w żadnym przewodniku. Dobrze jest też cokolwiek wstępnie wiedzieć samemu i zadać jakieś intrygujące pytanie albo wyrazić kontrowersyjny pogląd (tylko bez podpuszczania!), a Pani np.:
· streści Wam historię Bitwy pod Oliwą, powie skąd w ogóle wzięły się polskie okręty, kim był admirał Arend Dickmann i czy słusznie można go porównywać z admirałem Nelsonem, jak to ma miejsce w słowach szanty,
· albo dowiecie się dlaczego latarnia morska w Nowym Porcie wygląda tak, a nie inaczej,
· albo czym zasłużył się Paweł Beneke z Gdańska mający przydomek „niezłomnego morskiego ptaka”, czym był Peter von Danczk i dlaczego „Sąd Ostateczny” nie trafił w ręce cara, którego jeszcze Gąsior kopnął w zadek,
· albo jak długo budowano Bazylikę Mariacką i dlaczego ma taki wygląd,
· albo jakie były relacje pomiędzy królami Polski, a Gdańskiem,
· albo otrzymacie dziesiątki, setki innych informacji związanych z historią i architekturą Gdańska i Pomorza.
I to wszystko także w ramach biletu na zwiedzenie twierdzy!
Tylko proszę, mimo takiej reklamy okażcie litość dla Pani Przewodniczki i wykorzystujcie jej talenty z dużym umiarem! Byłem tam na początku lipca, oprowadzanie przeciągnęło się do grubo ponad dwóch godzin, a Pani Agnieszka na koniec otrzymała od oprowadzanej grupki spontaniczne gromkie brawa.
Mój podziw i szacunek dla jej pracy brał się również stąd, że dobrze znam siebie i niestety, gdybym ja był takim przewodnikiem wnet rozbolałyby mnie nogi od biegania po wieży, zdarłbym głos i popadłbym w rutynę (kwadransik na grupkę i do widzenia państwu).
O czym spieszę donieść: Paweł Rachowski z Torunia
Drogi Jerzy,
do Korony Gdańska zaproponowałbym koniecznie dopisanie oliwskiego wzgórza Pachołek. Wydaje mi się że po odnowieniu drogi do niego prowadzącej, jest to absolutnie jeden z ładniejszych obiektów widokowych Gdańska.
Wart odwiedzenia ze względu na panoramę od strony Oliwy, gdzie jak my gdańszczanie wiemy są tam historyczne miejsca i budowle (np. Katedra, Pałac Opatów).
Tom
----------
PS. Widzę że Maryś lubi odwiedzać bary i tak zapadł Mu do gustu pejzaż z Medisona. Ja jednak wykreśliłbym ten punkt programu zwiedzania, tak jak nie polecałbym galerii handlowych jako punktów reprezentacyjnych naszego pięknego miasta.
A Gduńsk, to je nasze miasto.